KPSS’de ‘güvenlik soruşturması’ uygulaması

KPSS’de ‘güvenlik soruşturması’ uygulaması

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, KPSS ile kamuya yerleştirilecek adayların ‘güvenlik soruşturması’na tabi tutulacak olmasına tepki gösterdi.PS

KPSS tercih kılavuzu ÖSYM üzerinden yayımlandı. KPSS ile kamuya yerleştirilecek adaylar ilk defa ‘güvenlik soruşturması’na tabi tutulacak. Konuyu Evrensel Gazetesine değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, uygulamayı doğru bulmadıklarını söyledi.

KPSS'ye giren milyonlarca kişinin sabırsızlıkla beklediği tercihler başlarken, kılavuzu inceleyen adaylar bir sürprizle karşılaştı. 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile 70 bin civarında kamu personeli ihraç edilirken, KPSS ile alınacak personel sayısı 2 bin 51'de kaldı. Bu personelin bin 148'i lisans, 752'si önlisans, 151'i ise ortaöğretim mezunları arasından alınacak. 30 Aralık'a kadar sürecek olan tercihlerde bu yıl bir ilk uygulandı. ÖSYM'nin yayınladığı kılavuzdaki boş kadrolardan herhangi birini tercih eden ve gerekli şartları taşıyan aday için ‘güvenlik soruşturması’ yapılacak. Soruşturması olumsuz çıkan adayların yerleştirmeleri iptal edilecek. Geçmişteki KPSS tercihlerinde uygulanmayan bu ‘güvenlik soruşturması’, tüm boş kadrolar için geçerli olacak.

KARACA: MESELEYİ BURALARA İNDİRMEK DOĞRU DEĞİL

Uygulamayı gazetemize değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, 
“İçinden geçtiğimiz darbe süreci açısından bakıldığında bu tür yapıların tespiti meselesini buraya indirmek doğru değil.” dedi. “Böyle yaklaşımlar yerine, toplumda bu yapıları besleyen damarların kesilmesi gerek.” diyen Karaca, “Bu damarlardan en çok da  hükümet sorumludur. Bu damarların beslenmesi olayı da devam ediyor. Sınavlar üzerinden dönüşümden çok olayı sosyolojik açıdan, toplumsal olarak değerlendirmek gerek Daha gerçekçi uygulamalara ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı. (İstanbul/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net