‘Beton Martı Projesi’ne ‘beton’ demek suç oldu!

‘Beton Martı Projesi’ne ‘beton’ demek suç oldu!

Mimarlar Odası yöneticilerine, Kabataş’taki Martı Projesine ‘beton’ dedikleri için dava açıldı. 

Alicem AYDIN
İstanbul

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk ve ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı hakkında, Kabataş’taki Martı Projesi’ne “Beton Martı Projesi” dedikleri için dava açıldı. 

TMMOB, Ağustos 2016’da başlanan “Deniz Terminali İskeleleri Dolgu ve Yakın Çevresi Revizyonu Projesi”ni Kabataş’ın kültürel, tarihi ve doğal dokusunu betonlaştıracağı, sahili halka kapatacağı, İstanbul’un silüetini bozacağı gibi gerekçelerle eleştirdi. Basına verdiği demeçlerde projeyi “Beton Martı Projesi” olarak nitelendiren TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk ve ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı hakkında proje müellifi tarafından tazminat davası açıldı. 

Açılan davaya tepki gösteren Sami Yılmaztürk, “Tazminat davası açarak meslek odamızı susturmaya çalışıyorlar fakat biz susmayacağız” dedi.

‘ELEŞTİRMEK BİZİM EN DOĞAL HAKKIMIZ’

evrensel’e konuşan Yılmaztürk, şu an yapımı devam eden proje hakkında verdiği demeçlerin uzmanlık alanı gereği söylemesi gereken demeçler olduğunu ifade ederek, “Açıklamalarım tamamen  bilimsel verilere dayanan açıklamalardır. Projenin alım süreci şeffaf olmadığı için eleştirdim ve bu durumu eleştirmek TMMOB olarak en doğal hakkımızdır. Yapımı devam eden proje iki tarihi camii ve Dolmabahçe Sarayı silueti içinde yer alacağı için tarihi ve kültürel peyzajın yok olmasına sebep olacaktır. Bu durumu eleştirdim” dedi.

 “Proje, insanı zemin altına indirmesi nedeniyle insani boyutu olmayan bir projedir” diyen Yılmaztürk, “Kabataş İskele çevresi çalışanların ve ikamet edenlerin günün her saatinde denizle buluştukları, nefes aldıkları, dinlendikleri, tüm İstanbulluların buluştukları bir noktadır. Eleştirilerimiz bu noktalar üzerine yoğunlaşıyordu” diye konuştu. 

Proje gündeme geldiğinde, TMMOB İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Sami Yılmaztürk projeyi Evrensel’e de değerlendirmişti. 
 

‘PROJE KENT SUÇUDUR’

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Cevahir Efe Akçelik de konuya ilişkin bir açıklama yayımlayarak, “Betona beton dedikleri için haklarında dava açılan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk ile TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı’nın yanında olduğumuzu ve davanın takipçisi olacağımızı bildiririz" ifadelerine yer verdi.  

Akçelik projenin  “kent suçu” olarak nitelendirildiğini ve kamuoyunda tepki ile karşılandığını belirterek şöyle konuştu: “Bilmelidir ki; TMMOB ve bağlı meslek odaları olarak, İstanbul'un dokusunun ve kültürünün yok edilmesine, tarihi siluetinin daha fazla tahrip edilmesine, alışveriş merkezleri ve otellerle anılır bir kent haline gelmesine sessiz kalmayacağız. Kentlilerin kıyı kullanımın hakkının ihlal edilmesine, kamusal alanların oldu bittilerle ve kişisel tercihlerle projelendirilmesine, daha fazla rant için denizin doldurulmasına, kamu kaynaklarının kamu ve toplum yararı gütmeyen projelere harcanmasına karşı İstanbul Halkı ile birlikte itirazımız vardır ve itirazlarımız bilimsel temelli olarak devam edecektir. Proje sahipleri halkın ve bilim insanlarının yönelttiği bütün sorulara gerçekçi cevaplar vermek zorundadır. Deniz kenti İstanbul'un kıyılarını halka kapatan yerel yönetim anlayışı ve planlamalar devam ettiği müddetçe, her daim kamu ve toplum yararını savunan TMMOB de sözünü söylemekten çekinmeyecektir.”
 

www.evrensel.net