21 Aralık 2016 16:20

KOSGEB'in faizsiz kredisi Meclis gündemine taşındı

CHP Milletvekili Candan Yüceer, KOSGEB'in faizsiz kredi sisteminin kilitlenmesi nedeniyle esnafların başvuru yapamamasını Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, sisteme giremediği için esnafın mağdur olduğu KOSGEB’in faizsiz kredisini Meclis gündemine taşıdı. Çok sayıda esnafın mağdur olduğunu söyleyen Yüceer, “Bu krediler ihtiyacı olana verilmeyecekse, kime verilecek?” dedi.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, biten Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) faizsiz kredisini Meclis gündemine taşıdı. Son aylarda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle esnafın krediye olan ihtiyacının arttığını belirten Yüceer; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

KOSGEB'in 50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği" için sistemin yoğun başvurular nedeniyle kilitlendiğini kaydeden Yüceer, krediye başvuru yapamayan esnafın mağdur olduğunu söyledi. İşyerini ayakta tutmak için esnafın zorluk çektiğini ve banka kredisini ödeyemediğinin altını çizen Yüceer şöyle konuştu: 

"İş yeri kapatmalar ve devirler arttı.Siftah yapamayan, borçlarını döndüremeyen esnaf son çare olarak, elini biraz olsun rahatlatmak için KOSGEB’in faizsiz kredisine başvurdu. Ancak orada da umduğunu bulamadı.  Yoğunluk nedeniyle sisteme giriş dahi yapamadılar. Krediye ihtiyacı olan, gece gündüz deneyip sisteme giriş yapamayan esnaf mağdur oldu. KOSGEB mağduriyetleri göz önüne almayarak 3 günlük süreyi dahi uzatmadı."


Candan Yüceer, önergede şu soruları yöneltti:

- KOSGEB’e kaç firma kredi başvurusunda bulunmuştur?  Bu firmalardan kaçına kredi verilmiştir?
- Çok sayıda esnafın sisteme giremediği için başvuru yapamadığı göz önüne alındığında 3 günlük sürenin uzatılmama gerekçesi nedir?
- Önümüzdeki günlerde sisteme giremediği için mağdur olan esnafa faizsiz kredi vermeye yönelik herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?
- Sisteme yığılma olacağı kredi başvuru öncesi neden öngörülmemiştir? Sistem yoğunluğunu azaltmak için alınan herhangi bir önlem var mıdır?
- KOSGEB tarafından kaç esnafa kredi verilecektir? Kredi verilecek esnaf sayısını artırmak için bir çalışma var mıdır?
- KOSGEB’e sisteme giriş yapamadığı için kaç esnaf şikayette bulunmuştur? 
- KOSGEB’in faizsiz kredisi için seçim bölgem Tekirdağ’dan kaç esnaf başvuru yapmıştır? Kredi alan esnafların ilçelere göre dağılımı nedir? (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Akademisyenler hakkında iddianame hazırlandı

SONRAKİ HABER

Polis, kol kırmanın "yasal sınırlar içinde" olduğunu savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa