21 Aralık 2016 11:41

15 bin engelli kadrosu boş ama atama yok!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık,  kamuda 15 bin engelli kadrosu boş olmasına rağmen neden atama yapılmadığını sordu. 

Paylaş

Karabıyık, Meclis'e Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması için verdiği soru önergelerinde, işyerleri ve kamuda engelliler için kontenjan ayrılması gerektiğini Anayasa ve kanunlarda yer aldığını hatırlattı.  2016 EKPSS’ye başvuran 121 bin160 engelli yurttaşın girdiğine dikkat çeken Karabıyık, “Bu vatandaşımızdan kaç tanesi atanabilir bir puan almıştır ve kaç tanesi atanmıştır. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilmesi gereken engelli memurların genel dağılımına baktığımızda yaklaşık 15 bin olan açık engelli kontenjanı neden verimli kullanılmamaktadır?” diye sordu. 

'CİNSİYET AYRIMI YAPILIYOR'

Karabıyık, engelli atama sayılarının illere göre dağılımına bakıldığında; kadroların yetersiz olduğunun altını çizerek, “İllerimizde engellilerin istihdamı için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır; EKPSS 2016/2 ile yapılacak atamalarda kaç engellinin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmesi planlanmaktadır?” sorularına yanıt istedi. Kamuda istihdam edilen engelliler arasında da cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını ifade eden Karabıyık, “İstihdam edilen 48 bin 963 engelli memurun cinsiyet dağılımına bakıldığında, kadınların bu sayının yalnızca yaklaşık yüzde 25’ini oluşturduğu görülmektedir. Engelli atamasında yapılan bu cinsiyet eşitsizliğinin nedeni nedir? Boş kadrolara kaç kadın atanacaktır?” dedi.(Ankara/EVRENSEL) 
 

ÖNCEKİ HABER

Geyve’de halk ÇED toplantısını yaptırmadı

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa