İHH ve MEB’in Halep ortaklığı!

İHH ve MEB’in Halep ortaklığı!

“Halep’e Yol Açın” adıyla başlatılan kampanyada öğrencileri adı soyadı ve bağış miktarı yazılması istenen zarflar dağıtıldı.

MEB ve İHH, “Halep’e Yol Açın” adıyla okullarda yardım kampanyası başlattı. MEB ve İHH’nin damgasının bulunduğu ve üzerinde öğrenci adı soyadı ve bağış miktarının yazılması istenen zarf okullarda çocuklara dağıtılmaya başlandı.

Bağcılar Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün “Halep’e Yardım Kampanyası” adı altında toplanan paraların İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfının (İHH) hesap numaralarına gönderilmesini istediği yazının ardından, şimdi de okullarda para toplanmaya başlandı.

BirGün’ün haberine göre çok sayıda okula gönderilen zarfta Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) ve İHH’nin damgası bulunuyor. Okullarda “Halep’e Yol Açın” başlığı ile öğrencilere dağıtılan zarfta öğrencinin adı soyadı, velisinin adı soyadı ve bağış miktarı yer alıyor. Öğrencilerden toplanan paralar “bağış” adı altında toplandığından “gönüllülük” esasına dayanıyor gibi görünse de bunun bir baskıya dönüştüğü aktarıldı.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının resmi sitesi incelendiğinde İHH ile birlikte okullarda başlatılan kampanyalar çerçevesinde Halep’e giden yardım kamyonlarına öğrencilerin yiyecek taşıdığı fotoğraflar da görülüyor.

‘İHH İLE YARDIM ELİ UZATILAMAZ’

Eğitim Sen tarafından, MEB ve İHH iş birliği içerisinde okullarda başlatılan yardım kampanyasına ilişkin şunlar kaydedildi: “Eğitim Sen olarak, okullarımızın fiziki koşulları içler acısı haldeyken, öğrencilerimiz, velilerimiz ve eğitim emekçileri binbir fedakarlıkla eğitim-öğretim hayatını sürdürmeye çalışırken, Milli Eğitim yöneticilerinin düşündüğü tek şeyin yardım kampanyaları olmasını samimi bulmadığımızın bilinmesini istiyoruz.

Dünyanın neresinde olursa olsun, ezilenlere yardım eli uzatmanın önemi tartışma götürmez ancak, bu elin İHH gibi hakkında oldukça fazla olumsuz iddia bulunan bir kuruluş aracılığıyla uzatılması kabul edilemez. Üstelik ‘gönüllülük esasını’ fiilen işlevsiz kılan, fişlenme kaygılarını artıran kampanyalara derhal son verilmelidir. Milli Eğitim idarecileri birilerine ‘şirin’ gözükmek derdiyle değil, eğitimin temel sorunlarına çözüm üretmek derdiyle hareket etmelidir!” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net