Munzur Çayı dondu

Munzur Çayı dondu

Dersim’de etkili olan soğuk hava koşulları hayatı olumsuz etkilerken, dondurucu havalar nedeniyle Munzur Çayı, 17 yıl aradan sonra ikinci kez dondu.

Dersim’de soğuk hava bir yandan hayatı olumuz etkilerken, bir yandan da kentte kartpostallık görüntüler oluşmasına yol açtı. Sıcaklıların sıfırın altında 25 dereceyi bulduğu kentte, Munzur Çayı 17 yıl aradan sonra ikinci kez dondu. Munzur Vadisi Milli Parkı içinden geçen ve Uzunçayır ile Keban Baraj göllerini besleyen Munzur Çayı, bölgede etkisini sürdüren dondurucu soğuklar nedeniyle buz tuttu.

Kent merkezinde gece hava sıcaklığı eksi 25 dereceyi bulurken, Ovacık ile Pülümür ilçelerinde hava sıcaklılığı geceleri eksi 30 dereceye kadar iniyor. Yüksek debisine rağmen dondurucu soğuklar karşısında donan Munzur Çayı'nın özellikle Munzur Vadisi'nin bazı bölgeleri ile Tunceli kent merkezinden nehrin çıkışına kadar yaklaşık 10 kilometrelik kısmı tamamen dondu. Munzur Çayı ile birlikte Munzur Çayı'nın döküldüğü Uzunçayır Baraj Gölü'nün de buz tuttuğu görüldü. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Aralık 2016 15:23
www.evrensel.net
ETİKETLER MunzurDersimkış