Trabzonspor'un Akyazı Spor Kompleksi'nin açılışı yapıldı

Trabzonspor'un Akyazı Spor Kompleksi'nin açılışı yapıldı

Trabzonspor'un Akyazı Spor Kompleksi'nin açılışı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kompleks ve stadyuma Şenol Güneş adının verildiğini açıkladı

Akyazı Spor Kompleksi'nin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzonspor Kulüp Başkanı Muharrem Usta ve yönetim kurulu üyeleri, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve beraberindeki yöneticiler, Beşiktaş Teknik Direktör Şenol Güneş ve takım kaptanı Tolga Zengin, milli futbolcu Burak Yılmaz, Milli Takımın hocası Fatih Terim, Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal ve futbolcular katıldı.

Trabzonspor'un Akyazı Spor Kompleksi'nin açılışı için il ve ilçelerden ücretsiz otobüs seferleri düzenlendi. Sahne kurulan dağ tarafı tribünü hariç tüm tribünler doldu. Çok sayıda taraftar ise stadyuma giremedi. Trabzonspor'un yeni stadı Akyazı'nın açılış törenine katılan tüm taraftarlar için koltuklara Trabzonspor ve Türk bayrakları bırakıldı. Tribünde, üzerinde ay yıldız ve Trabzonspor logosunun yer aldığı, 'şehitler ölmez vatan bölünmez' yazılı pankart açıldı. Türk ve Katar milli marşlarının çalınması ile başlayan törende Kuran-ı Kerim okundu, Trabzon il Müftüsü Keramettin Demir de dua etti.

USTA: AKYAZI'DA ŞAMPİYONLUKLARA EL KALDIRACAĞIZ

Törende konuşan Trabzonspor Kulüp Başkanı Muharrem Usta, Akyazı Stadı'yla yeni bir yolculuğun başlayacağını belirterek, "Yeni bir 50 yıla ve nice 50 yıllara hep birlikte gireceğiz. Olağanüstü statla bundan sonra yeni yolculuğumuz başlayacak. Bu muhteşem stadın ülkemize, şehrimize kazandırılmasında Cumhurbaşkanımızın çok net ve kararlı bir duruşu var. Minnettarız. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç' a ve TOKİ'ye de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu güzel stadın ortaya çıkmasında emek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu tesislerde sizlerle birlikte nice şampiyonluklara el kaldırıp, gelecekteki çocuklarımızı o güzel renklerin aşığı yapmak üzere hep birlikte bu muhteşem stadı alkışlıyoruz" dedi.

 

KURDELE KESİLDİ, HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ YAPILDI

Akyazı Stadı'nın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani ve bakanların katılımı ile yapılan kurdele kesimi ile gerçekleştirildi. Kurdele kesiminin ardından havai fişek gösterisi yapıldı.

AKYAZI'DAKİ İLK MAÇ EFSANELERDEN

Törenin ardından Akyazı Stadyumu'ndaki ilk maçta, bordo mavili takımın şampiyonluklar yaşadığı 80'ler jenerasyonu ile 96 jenerasyonu karşı karşıya geldi. Stada adı verilen Beşiktaş Teknik Direktör'ü Şenol Güneş ile Çin'de futbol yaşantısını sürdüren Burak Yılmaz ve Trabzonspor eski teknik direktörleri Özkan Sümer ile Ahmet Suat Özyazıcı sahaya çıkarak taraftarları selamladı. Ayrıca 80'ler jenerasyonunun teknik direktörlüğünü Giray Bulak, 96 jenerasyonununkini ise Yılmaz Vural yaptı.

BAŞLAMA VURUŞU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN

Karşılaşmanın başlama vuruşunu gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ardından da Metin Aktaş'ın koruduğu kaleye bir de penaltı atışı yaptı. Top filelere gittikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tribünleri selamlayarak sahadan ayrıldı.

96 JENERASYONU GALİP

Kısa sürelerle takımda yer alan Metin Aktaş, Fatih Tekke, İbrahima Yattara, Jacek Cyzio, Ünal Karaman, Orhan Kaynak, Lemi Çelik, Hami Mandıralı, Hamdi Aslan, Çağda Atan, Tamer Tuna, Levent Erköse Soner Boz, Okan Özke, Macit Güven, Cem Beceren, İbrahim Yazıcı, Okan Çebi, Hasan Üçüncü, Feti Okuroğlu, Semavi Uzun, Mehmet Zengin, Haluk Kulaçoğlu, Selim Özer, Osman Özköylü, Mehmet Köroğlu, Cemal Menteşe ve Murat Bölükbaşı'nın yer aldığı 96 jenerasyonu, Necmi Perekli, Ali Kemal Denizci, Serdar Bali, Mehmet Ekşi, Metin Barçın, Necati Özçağlayan, Ali Yavuz, Hüsnü Özkara, Hüseyin Tok, Turgay Semercioğlu, Kemal Serdar, Erhan Çağlayan, Ali Yılmaz, Mehmet Yılmaz, Fatih Sağlam, Bahattin Güneş, Aziz Öğütçen, İhsan Sakaloğlu, Mehmet Cemil Altın, Selami Güven, Bület Gürsoytrak, Mehmet Kulaksızoğlu, Alper Boğuşlu, İlyas Akçay, İhsan Derelioğlu, Celil Canalioğlu, Mehmet Yazıcı, Hamdi Zıvalıoğlu'nun yer aldığı 80'ler jenerasyonunu 7-3 mağlup etti.

AVNİ AKER'E VEDA YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Bu arada, Trabzonspor yeni stadı Akyazı'ya geçerken bordo mavili genç futbolcular eski stat Avni Aker'i unutmadı. Bordo mavili takımın altyapı sporcuları, Trabzon'daki amatör takım sporcuları, yöneticileri ve taraftarların katılımıyla Avni Aker Stadyumu'ndan oluşturulan grup, bayraklarla Avni Aker Stadı'nda Akyazı Stadı'na yürüdü. Yaklaşık bin kişinin yer aldığı kortejde Trabzonspor'un kuruluşunda yer alan Trabzon Karadenizspor, İdmanocağı, İdmangücü ve Martıspor'un bayraklarının yanı sıra Türk ve Katar bayrakları da yer aldı.

BİRÇOK İLKİ BARINDIRIYOR

Türkiye'de denizin üzeri doldurularak inşa edilen ilk stat olan Akyazı'yı çevreleyen membranlar kendi kendini temizleme özelliğine sahip. Akıllı stat olarak adlandırılan Akyazı, 2 bin 500 aracın yaptığı hava kirliliğini temizleyecek filtreleme sistemine sahip. Statta 2 adet 80 metrekarelik skorboard bulunuyor. Bu skorboardlar Türkiye'nin en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Akyazı Stadı'nın yapımında toplam uzunluğu 125 kilometreyi bulan 3700 adet fore kazık, toplam 6 bin ton çelik kullanıldı. Akyazı Stadı'nda zemin ısıtma ve soğutma sistemlerinin yanı sıra havalandırma sistemi de bulunuyor. Stat zeminin çimleri İtalya'dan özel olarak getirildi. Zeminde hem normal çim, hem de hibrit çim yer alıyor. (DHA)
 

www.evrensel.net