Otellere 'seferberlik anında el konulacak' yazısı

Otellere 'seferberlik anında el konulacak' yazısı

Ankara’da bazı otellere polisler tarafından ulaştırılan yazıda, 'seferberlik anında el konulacağı' bildirildi.

Ankara’da bazı otellere polisler tarafından ulaştırılan yazıda, “seferberlik anında el konulacağı” bildirildi.

Oda TV'nin yayınladığı belgeye göre; “Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyon Kararı” başlıklı yazıda, 4’üncü Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanlığı’nın talebi üzerine komisyondan karar alındığı belirtildi.

Ankara, Çankaya Kaymakamı Aydın Ergün imzalı yazıda, “Taraflar arasındaki teslim-tesellüm işlemleri ile uygulamanın 3634 sayılı kanun ve buna ilişkin Nizamname hükümlerine göre yapılmasını ve tedarikin aksamaması açısından karşılaşılan güçlüklerin Komisyonumuza bildirilmesini rica ederim” ifadeleri yer aldı.

Caner Tanpınar imzalı haberde Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyonu’nun kararının 30 Kasım 2016’da otele polisler tarafından tebliğ edildiği ifade edildi. Otel sahipleri, polislerin resmi yazıyı “devletin kararı” diyerek verdiğini söyledi.

ERDOĞAN NEYİ KAST ETMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 32. Muhtarlar toplantısında “Anayasa’mızın 104’üncü maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başı olarak PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle, DHKP-C’siyle adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum” demişti.

Daha sonra Erdoğan'ın Danışmanı Mehmet Uçum “Bugün sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı milli seferberlik çağrısı hukuken bir çağrı değil. Anayasada bir seferberlik kanunumuz var.  Bu kanuna göre Cumhurbaşkanı başkanlığında bakanlar kurulu toplanır, eğer koşulları varsa ülkenin tamamında ya da bir kısmında seferberlik ilan edilir. Tartışmayı bu bağlamda görmek doğru değil. Milli bir davranış olarak değerlendirmek lazım. Yanlış bir algı oluşturuluyor. Buna dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm için bu açıklamayı yapma gereksinimi duydum" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, dün konu hakkındaki bir soruya "Birinci derecede milli dayanışma açısından çağrıdır. Önce bunu başaracağız. Bu adımla birlikte Türkiye olarak terörle mücadele gücümüzü derleyip toparlayıp pekiştirmemiz lazım. Muhtarlar toplantısında söylediğim o ifade çok daha enteresandı. Benim bütün muhtarlarım kendi mahallesinde, kendi köyünde kim var kim yok en iyi bilendir. Muhtarların dışında en iyi bilen vatandaşımdır. Bunları ilgili mercilere duyurmak suretiyle teröristlerle mücadelemize yardımcı olmalıdır. Devlet sadece tek başına terörle mücadelede başarılı olmayabilir" şeklinde yanıt vermişti.

MİLLÎ MÜDAFAA MÜKELLEFİYETİ NEDİR?

Millî Müdafaa mükellefiyeti kanununun ilk maddesinde ise, şu ifadeler yer alıyor:

“Seferberlik ve savaş hali ile bu hallerin henüz ilan edilmemiş olduğu ancak savaşı gerektirebilecek bir durumun meydana geldiği gerginlik ve kriz dönemlerinde yapılacak seferberlik hazırlıkları ile kıtaların toplanması esnasında, alelade vasıtalarla temin edilemeyen bütün askeri ihtiyaçları veya hizmetleri, 7/6/1939 tarihli ve 3634 sayılı Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanunu ile bu Tüzük hükümleri dairesinde vermeye veya yapmaya her şahıs borçludur.  Milli Müdafaa mükellefiyetinin tatbikına başlanacağı ve nihayet bulduğu tarihler ve bu mükellefiyetin tatbik sahası İcra Vekilleri Heyeti karariyle tayin ve ilan olunur.” (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Aralık 2016 15:07
www.evrensel.net
ETİKETLER seferberlik