3 kişiden yapılacak bebeklere onay

3 kişiden yapılacak bebeklere onay

Birleşik Krallık'ta doğumla ilgili yönetmelikleri belirleyen komisyon 'iki anne bir baba'dan olacak tüp bebekleri onayladı.

BBC'nin haberine göre, Birleşik Krallık'ta bağımsız olarak faaliyet gösteren ve doğumla ilgili yönetmelikleri belirleyen komisyon, "iki anne ve bir babadan olacak" tüp bebekleri onayladı.

Tarihi olduğu kadar tartışma da yaratan bu kararın amacı: bebeklerin, ölümcül genetik hastalıklarla doğmasının önüne geçilmesi.

Uzun süredir konu ile ilgili klinik çalışmalar yürüten Newcastle'daki tüp bebek uzmanı bir grup doktor, onaylanan prosedürü uygulamak için başvurdu.

"3 ebeveyinli" ilk çocuğun 2017 sonunda doğması bekleniyor.

ONAY ŞARTLARI NASIL OLUŞTU?

Tedavi edilemeyen mitokondriyal hastalıklar yüzünden birden fazla bebeğini kaybeden aileler bu tarihi adımın merkezinde yer alıyor.

Bu tür vakalarda hastalık yalnızca anneden geçiyor ve geliştirilen teknik de burada devreye giriyor. Bir donörden alınacak yumurta, annenin yumurtası ve babanın spermi ile toplam 3 kişiden sağlıklı bir bebek oluşturuluyor.

Geliştirilen bu teknikle amaçlanan ise, donörden sağlıklı mitokondrinin alınması ve annenin hastalık taşıyan mitokondrileri ile değiştirilmesi. Ancak donörden alınan mitokondrilerde donörün DNA'sı bulunduğundan, birleşim sonucu ortaya çıkan çocukta öz anne ve babanın yanında donörün de DNA'sı bulunuyor olacak.

Tartışmalı tekniğe onay veren, Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) adlı bağımsız kuruluşun başında bulunan Sally Cheshire, "tarihi öneme sahip bir karar" ifadesini kullandı.

Ancak tekniğin etik yanını sorgulayan bilim insanları, bu adımın, genetik olarak geliştirilmiş "tasarım" bebeklerin kapısını açabileceği eleştirisini yapıyor.

HFEA ise bu tekniği uygulamak isteyen her kliniğe, "vakaya göre" onay vereceğini açıkladı.

İznin, ancak, bebeğin mitokondriyal hastalık geliştirme ihtimalinin çok yüksek olması durumunda onaylanacağı söyleniyor. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER HFEATüp bebek