Halep için sorumluluk bilinciyle hareket etmek

Halep için sorumluluk bilinciyle hareket etmek

'Görülen o ki, Halep’ten ne kadar uzakta iseniz suçluyu bulup mahkum etmeniz o kadar kolay oluyor'

Roland ETZEL 
Neues Deutschland

Askeri olarak Suriye’nin ikinci büyük şehri olan Halep’te kazanan belli oldu. 

Hükümet karşıtı güçler, son ana kadar belki ABD, belki Türkiye’den bekledikleri işgal gerçekleşmeyince direnmenin anlamsız olduğunu gördüler ve kaçtılar. Yardımın gelmeme nedeni gerçekleşmesinin imkansız olmasıydı. 

Olan, şehrin her köşesine erişen savaşın yüzlerce kişinin ölümü ve yüzlercesinin korku ve sefalete sürüklenmesine neden olduğuydu. Bu çok acı bir durum, çünkü kurbanların çoğunluğu savaşta ellerine silah almamış kişilerdi.

Havadan atılan bombalar ve tuzaklardan atılan el bombalarıyla öldüler. Rus-Suriye hava saldırısı lanetlenebilir. Ama kendileriyle aynı hedefe sahip olmayan sivil halkı canlı kalkan olarak kullanan mücahitlerin de lanetlenmesi gereklidir. Bu ikisi arasında tercih yapanlar, olaya nereden bakıyorlarsa ona göre kararlarını veriyorlar. Ancak görülen o ki, Halep’ten ne kadar uzakta iseniz suçluyu bulup mahkum etmeniz o kadar kolay oluyor. Ve Berlin de Halep’ten çok uzakta olduğu için suçlu hemencecik bulunup en sert sözlerle lanetleniyor.

Şimdi sağduyulu olanların yapması gereken ise sivillere her türlü yardım yapılarak statükonun kabul edilip askerin geri çekilmesi yönünde etkili adımların atılması için çaba harcamaktır. 
Sorumluluk yüklenmek, bilinçle hareket etmek böyle olur.

(Çeviren: Semra Çelik)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Halep