Aday öğretmenler fişleniyor mu?

Aday öğretmenler fişleniyor mu?

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından dağıtılan formda aday öğretmenlere dernek, vakıf gibi kurumlara üyeliklerinin olup olmadığı soruldu.

Eylem NAZLIER
İstanbul

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  öğretmenlere “Aday öğretmen bilgi derleme formu” isimli bir form dağıttı. Formda, öğretmenlere dernek, vakıf gibi kurumlara üyeliklerin olup olmadığı soruldu. Öğretmelerin sosyal medya hesaplarının da istendiği form, tepkilere neden oldu. Konuyla ilgili görüş aldığımız Şanlıurfa Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Keklik, bu soruların fişleme anlamına geldiğini belirtti.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürlüklerine gönderdiği “Aday öğretmen bilgi derleme formu”nun öğretmenlere dağıtılmasını istedi. Formda ‘Üyesi olduğu sivil toplum kuruluşları ve üyelik tarihleri (dernek, vakıf vs.)’, ‘Sosyal Medya Hesapları’, ‘Abonesi olduğu dergi, gazete vb. yayımlar ve üyelik tarihleri’, ‘Hesabının bulunduğu bankalar, hesap açma ve kapatma tarihleri’ gibi sorulara cevap verilmesi istendi. Öğretmenlerin evli olup olmadıkları, evli ise eşleri ile ilgili bilgilerin de yazılması, öğretmenlerin kendisinin, eşinin ve çocuklarının e-posta, Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarının yazılması da talep edildi.

‘HUKUKA AYKIRI BİR UYGULAMA’

Bu formların fişleme anlamına geldiğini ve sene başında bütün öğretmenlere verildiğini söyleyen Şanlıurfa Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Keklik, “Sene başında bütün öğretmenlere uygulandı. Atama yapıldıktan sonra aynı form bu sefer yeni atanan öğretmenlere de gönderildi” diye konuştu. Keklik, “Hukuken ilk etapta aldıkları form dahil olmak üzere bu kişiye ait özel bilgiler ailesine, çocuklarına ait özel bilgilerin alınması aslında toplumda bir şekilde insanların fişlenmesi anlamına geliyor. Yani bu hem Anayasa’ya hem de evrensel hukuka aykırıdır. Bu bilgilerin kimin eline geçtiğini biz bilmiyoruz, ne amaçla alındığını da bilmiyoruz. Bu tamamıyla hukuka aykırı bir uygulama” dedi. 

www.evrensel.net