Soba zehirlenmesi can aldı

Soba zehirlenmesi can aldı

Tekirdağ'da 6 yaşındaki bir kız çocuğu sobadan zehirlenerek hayatını kaybetti. Niğde'de ise sobadan zehirlenen 60 kişi farklı hastanelere kaldırıldı.

Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'nde sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 6 yaşındaki Fadime Parmaksız hayatını kaybetti, anne ve 3 çocuğu ise hastanede tedavi altına alındı.

EVDEKİ HERKES ZEHİRLENDİ

Olay, Çerkezköy'ün İstasyon Mahallesi Ergin Sokak üzerindeki 6 katlı bir apartmanın giriş katında oturan Parmaksız ailesinin evinde meydana geldi. İlçede bir fabrikada çalışan Mehmet Parmaksız, gece vardiyasına giderken sobaya kömür atıp evden ayrıldı. Sabah saatlerinde çocukların okula gitmemesinden şüphelenen komşuları Mehmet Parmaksız'ı telefonla arayarak, eşine ulaşamadıklarını söyledi. Bunun üzerine eve gelen Mehmet Parmaksız, içeriye girdiğinde eşi Tülay Parmaksız (34), çocukları Duygu(14), Ferhat (12), Fadime ve 7 aylık Murat'a baygın halde buldu. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen 112 acil servis ekipleri, anne ve 4 çocuğunun sobadan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlendiğini belirledi. Çerkezköy Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınan Fadime Parmaksız, doktorların tüm müdahalesine rağmen hayatını kaybetti. Durumu ağır olan Duygu ile Ferhat Parmaksız, hastanenin yoğun bakım servisine alınırken, anne Tülay Parmaksız ile 7 aylık bebeği  Murat ise ilk müdahalelerinin ardından Çerkezköy'de özel bir hastaneye sevk edildi.

2 ÖĞRENCİ SOBADAN ZEHİRLENDİ

Karaman merkez Hatun Mahallesi 1400 Sokak'ta oturan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Mimari ve Dekoratif Sanat bölümü 2'nci sınıf öğrencileri 21 yaşındaki Emine Yılmaz ve ev arkadaşı 23 yaşındaki Rabia Üren, gece sobayı kömür atıp uyudu. 2 öğrencinin derse gitmemesi üzerine, arkadaşları önce cep telefonuyla ulaşmaya çalıştı. Telefonu açan olmayınca arkadaşları eve gidip, kapının zilini çaldı. Uzun uğraşlar sonucu Rabia Üren, yarı baygın halde kapıyı açtı. Eve giren arkadaşları Emine Yılmaz'ı da baygın halde görünce 112 Acil Servis'i aradı. Karbonmonoksit gazından zehirlendiği belirlenen 2 öğrenci, ambulanslarla Karaman Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan genç kızların durumunun iyi olduğu öğrenildi.

NİĞDE'DE 60 KİŞİ SOBADAN ZEHİRLENDİ

Niğde’de gece saatlerinde başlayan şiddetli fırtına ile birlikte sobadan sızan karbonmonoksit gazı nedeniyle zehirlenmeler yaşandı. Karbonmonoksit gazından etkilenen 60 kişi, çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Zehirlenenlerden 14’ü çocuk.

Niğde İl Sağlık Müdürü Yılmaz Yücel, hastanelere başvuran vatandaşların genel sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Aralık 2016 17:17
www.evrensel.net