OHAL ve KHK’ler kadın hareketine yöneliktir

OHAL ve KHK’ler kadın hareketine yöneliktir

Adana’da ev baskınlarıyla kadın örgütü temsilcilerinin gözaltına alınması protesto edildi.

Adana Kadın Platformu, kentte sabaha karşı yapılan ev baskınları ile Mor Dayanışma üyesi Derya Çiçek, HDP Adana Kadın Meclisi Üyeleri Gülseren Tural, Suzan Kılıç, Emine Adıbelli, Halime Kuş’un gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Halkevi’nde gerçekleştirilen açıklamada OHAL ve KHK’ler ile kadına yönelik şiddetin katmerlendiği vurgulandı. Adana Kadın Platformu adına açıklamayı Deniz Uslu okudu.

Uslu, AKP-Erdoğan hükümetinin neoliberal ve muhafazakâr politikalar ile kadına yönelik şiddete davetiye çıkardığını söyledi. Cinsiyetçi söylemler ile hükümetin, kadın katillerinin ve tecavüzcülerin suç ortağı olduğunu ifade eden Uslu, Mor Dayanışma üyesi Derya Çiçek, HDP Adana Kadın Meclisi Üyeleri Gülseren Tural, Suzan Kılıç, Emine Adıbelli, Halime Kuş’un sabaha karşı Türkiye genelinde yapılan operasyonlar sebebiyle gözaltına alınmasını eleştirdi.

Adana ve Türkiye’de kadın mücadelesinin bir ivme kazandığını dile getiren Uslu, yapılan operasyonlar ve gözaltıların kadın hareketine yönelik baskı unsuru olduğunu belirtti. Son olarak Uslu “Kız kardeşlerimizi alıp mücadelemize onlarla devam edeceğiz” dedi. (Adana/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net