Kuzgun’un ‘Kuşları’ yuvaya döndü 

Kuzgun’un ‘Kuşları’ yuvaya döndü 

Kuzgun Acar’ın Soyut Kompozisyon (Kuşlar) heykeli, ait olduğu yuvasına, İstanbul Manifaturacılar Çarşısına geri döndü. 

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından yürütülen bir restorasyon ve konservasyon projesinin sonunda, tamamlandığı 1967 yılındaki güçlü ve ihtişamlı görünümüne kavuşan Kuzgun Acar’ın Soyut Kompozisyon (Kuşlar) heykeli, ait olduğu yuvasına, İstanbul Manifaturacılar Çarşısına geri döndü. 

Kuzgun Acar’ın (1928-1976) tam kırk yıl önce tamamlayarak İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ) 1. Blok duvarına astığı ve aradan geçen sürede Çarşı’nın sembolü haline gelen eseri, demirden yapılmış olmasının ve açık havada sergilenmesinin de etkisiyle yıllar içinde hayli tahrip olmuş, çürümeye başlamış, hatta bazı parçaları kopmuştu. On dört yıldır kültürel mirasımızı korumak, yaşatmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla sivil toplum kuruluşu niteliğiyle çaba harcayan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, daha önce 2008’de İMÇ’deki sanat eserlerinin temizliğini üstlenmişti. 

2013 yılında sıra “Kuşlar” heykeline geldi ve Vakfın başını çektiği proje kapsamında sanat tarihçileri ve restoratörlerden oluşan bir Danışma Kurulu oluşturuldu ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Özer Aktimur, yok olmak üzere olan bu önemli eserin restorasyonuna koyuldu ve sonunda “Kuşlar” Unkapanı’nın alışılagelmiş siluetinin kırk yıllık bir parçası olarak yuvasına döndü. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net