‘İnsanları para değil, sevgi mutlu ediyor’

‘İnsanları para değil, sevgi mutlu ediyor’

İnsanların ruh sağlığının yerinde olması ve bir partnerinin bulunmasının, paradan daha büyük bir mutluluğa yol açtığı belirtildi.

Britanya’da yapılan bir araştırma, ‘Para mı, aşk mı’ sorusunun yanıtını ortaya koydu. BBC Türkçe’de yer alan habere göre Britanya’nın köklü okullarından London School of Economics tarafından 200 bin kişiyle yapılan araştırmaya göre insanların en çok depresyon ve kaygıdan etkinlendiği belirtildi.

Araştırmada insanlarda mutluluğun artmasını sağlayan en önemli etken olarak ilişkide bulunmak gösterilirken, bir kişinin maaşının iki katına çıkarılmasının mutluluk seviyesini çok az ölçüde artırdığı iddia edildi.

Yeni bir ilişkiye başlamak ise maaş artışına oranla mutluluğu üç kat daha fazla artırıyor. Partnerlerden ayrılık ya da partnerin kaybedilmesi de aynı etkiyi ters olarak gösteriyor.

Raporu yazan araştırmacılardan Prof. Richard Layard, devletlerin vatandaşlarının esenliğini artırmaya odaklanması gerektiğini söyledi: “Geçmişte devlet yoksulluk, işsizlik, eğitim ve fiziksel sağlık konuları üzerinde uğraştı. Ama aynı şekilde aile içi şiddet, alkolizm, depresyon, kaygı yaratan koşullar, yabancılaşmış gençlik, sınav deliliği ve diğer konular da önem taşıyor.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER aşkparaBritanya