Polis noktasında darp ve infaz tehdidi iddiası

Polis noktasında darp ve infaz tehdidi iddiası

19 yaşındaki Mazlum Deniz, Diyarbakır'da kontrol noktasında durdurulduğunu, polis tarafından darbedilerek tehdit edildiğini öne sürdü.

Sertaç KAYAR
Diyarbakır

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde polis kontrol noktasında durdurulan 19 yaşındaki Mazlum Deniz, polisler tarafında darbedilerek, ölümle tehdit edildiğini öne sürdü. Yüzü ve vücudunun çeşitli yerlerinde yoğun darp izleri olan Deniz, polislerin kendisini “Seni öldürüp belediye mezarlığına atacağız” diyerek tehdit ettiğini iddia etti.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde 6 Aralık akşamı akrabalarından çıkarak eve giden 19 yaşındaki Mazlum Deniz adlı genç, polis kontrol noktasında durdurularak 40 dakika boyunca darbedildiğini ve ölümle tehdit edildiğini söyledi. Yüzü ile vücudunun çeşitli yerlerinde darp izleri olan Deniz, ailesi ile birlikte İHD Diyarbakır Şubesi’ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu. Olay günü yaşadıklarını anlatan Deniz, polislerin kendilerini durdurup kimlik sorduğunu, daha sonra telefonunu alarak incelediklerini söyledi. Telefondaki fotoğraflardan dolayı darbedildiğini söyleyen Deniz, 40 dakika boyunca darbedildiğini ve başı önünde olduğu için kaç kişinin darbettiğini görmediğini kaydetti.

‘İNFAZ EDİLMEKLE TEHDİT EDİLDİM’

Darbedilirken, tehdit, hakaret ve küfürlere maruz kaldığını iddia eden Deniz, “Beni bıraktıkları zaman da ‘Artık polis peşinde’ diyorlardı. Darbederken küfür ve hakaret ediyorlardı. ‘Seni öldürüp belediye mezarlığına atacağız’ diyorlardı. Kafam eğik olduğu için kaç kişi olduklarını göremedim. Beni bıraktıklarında ‘Seni öldürmeyeceğiz ki yarın seninle göğüs göğüse çarpışıp öldürelim’ dediler. Daha sonra beni bıraktılar” şeklinde konuştu.

Bırakıldıktan sonra hastaneye giderek darp raporu aldığını belirten Deniz, “Hastaneye gidip darp raporu aldım ama korktuğum için polis darbetti diyemedim. ‘Kaynartepe’de tanımadığım kişiler tarafından dayak yedim’ dedim. Çevremdekiler ifade verirsen başını yakarsın dediler ben de ilk başta korkup doğruyu söyleyemedim” dedi.

'SORUMLULARDAN HESAP SORULSUN'

Deniz’in babası Bülent Deniz de sorumlulardan hesap sorulmasını isteyerek şunları söyledi: “Oğlum 6 Aralık akşamı saat 9.30 civarında Melikahmet’te akrabalarından dönerken polis tarafından darbediliyor. Polisler onu darbettikten sonra ‘Sakın bizim darbettiğimize dair ifade vermeyeceksin, hastaneye gitmeyeceksin’ demiş. Oğlum da o korkuyla ilk ifadesini farklı veriyor. Köyde yasımız vardı, olayı duyduktan sonra geldim. Hesap sorulmasını istiyorum.”

Sorumlular hakkında şikayetçi olan Deniz İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu.

www.evrensel.net