İhraçlarda gerekçe sunulmuyor, savunma hakkı yok sayılıyor

İhraçlarda gerekçe sunulmuyor, savunma hakkı yok sayılıyor

KHK ile ihraç edilen Türkiye Kömür İşletmeleri'nde çalışan Fikret Çevik, neden işten atıldığına dair herhangi bir açıklama yapılmadığını söylüyor.

Emine UYAR
İzmir

OHAL’den sonra çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK), onbinlerce kamu emekçisi, gerekçe bile gösterilmeden açığa alındı veya ihraç edildi. Neden ihraç edildiğini bilmeyen kamu emekçilerinden birisi de Fikret Çevik.

Çevik, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Ege Linyit İşletmesi’nin Soma Müessese Müdürlüğü’nde memur olarak çalışırken 29 Temmuz’da açığa alınmış. Açıkta beklediği bir ay boyunca kurumu tarafından kendisi hakkında herhangi bir soruşturma açılmadığını veya bilgi de verilmediğini belirten Çevik, 1 Eylül’de çıkarılan 672 sayılı KHK ile de 50 bin çalışanla birlikte ihraç edilmiş. 2,5 yaşında bir kız çocuğu olan Çevik, şu an eşi ve çocuğu ile birlikte eşinin Urfa’daki ailesinin yanında kalıyor.  Çevik, Ufuk Enerji Sen isimli sendikaya üye olduğu için açığa alınıp ihraç edildiğini düşünüyor. Söylediğine göre hatır için üye olduğu sendikadan 15 Temmuz darbe girişiminden 5-6 ay önce istifa etmiş. 

HİÇBİR MAHKEME ‘İHRAÇLAR HUKUKİ’ DEMEDİ

Gazetemize gönderdiği mail ile yaşadıklarını anlatan Çevik, neden işten atıldığına dair bir açıklama yapılmadığını söyleyerek, “FETÖ vb. hiçbir illegal örgütle işim olamaz, sendikaya hatır için üye oldum ama istifa etmiş olmama rağmen memuriyetten ihraç edildim. Amirlerim dışında kimseden emir almadım. Hep devletimizin çıkarlarını gözeterek çalıştım. Destek göremiyoruz pek fazla, lütfen sesimizi duyun” dedi. Daha sonra telefonla ulaşıp görüştüğümüz Çevik, Soma’daki evinin kirasını halen ödeyemediğini, iş bulmakta ise büyük sıkıntı çektiklerini anlattı. Dört yıldır memur olan Çevik, 2 yıl da TTK’nin Çanakkale Çan’daki işletmesinde çalışmış. Kendileri ile ilgili, “Terör örgütleriyle ilişki” şeklinde ucu açık bir suçlama olduğunu ifade eden Çevik, Anayasanın 40. maddesine göre, “devlet işlemlerinde, ilgili kişilerin hangi kanun yolları ve mercilere başvuracağını ve sürelerini belirtmek zorundadır” hükmü olmasına rağmen hangi mahkemeye başvurmaları gerektiğinin belli olmadığını söyledi. Hukukçular da bu konuda farklı görüşler belirtince herkes farklı farklı mahkemelere başvurmuş. Çevik, “Aslında sonuç olarak hiçbir mahkeme, ‘Bu yapılan ihraçlar hukukidir’ kararı alamıyor, çünkü hukuki değil ama hukuki olmadığını da söyleyemiyorlar, çünkü korkuyorlar. Olansa bizlere oluyor” dedi.  

www.evrensel.net

15 yorum yapılmış

 1. Mete mikayil 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Allah yar ve yardımcımız olsun kardeşim

 2. Gülçe 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Bu kadar masum insanın hakkı gasp edilirken, yüzlerce yuva dağılırken sessiz kalan bu millet, dünyada da ahirette de bu vebalin altından kalkamaz. Hukukun tez zamanda tecelli etmesi dileği ile..
  (Teşekkürler Emine Hanım, teşekkürler Evrensel)

 3. Necati 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Helal olsun bu haberi yapabilenlere. Çünkü o kadar cok yaniyor ki canimiz ne yapacağımızı bilemez olduk. Çünkü insanoğlu duymuyor bizi. Duyanlara selam olsun

 4. ali demir 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  150 gundur niye atıldıgımızı ogrenemedık. hanı kriterlerden hıcbırı soylenmedı bıle bıze. hukuk devletınden guguk cumhurıyetıne dondukk.

 5. Erdoğan kara 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Sesimiz olduğunuz için teşekkürler yürekli insanlar aynı durumdayız

 6. Gokhan 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Savunmam dahi alinmadan ihrac oldum sucum nedir ne yaptim ne olur siyleyin bu ne bu nasil hukuk

 7. Tülay 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Mağdur sesi olmak bu zamanda çok zor, zoru başardığınız için teşekkürler.Örnek olursunuz inşallah tüm dilsiz şeytanlara

 8. Seda atılgan 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Sesimizi duyurdugunuz içn teşekkür ederim.ben de 1 eylulde ihraç edilmiş öğretmenim. Ne savunmam ne ifadem alındı. Sucumun ne olduğunu bilmiyorum.26 Ocak 2014 bankasyada actirdigim hesabım var ev almak için birikimlerinizi yatirdigimiz,2015 de hesabımdaki parayı ev almak için kullanım. Madem banka suç kapatmaları gerekmez mı? Eşim polis ihraç ve tutuklu bizleri nasıl teröristlerle aynı kefeye koyarlar aklım almiyor

 9. mağdur 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 0

  bir gecede ihraç edildik. savunma araştırma yapılacak diye bekledik. hic bisey yapılmadı. Simdi itiraz dendi. yaptık ama hic sonuç yada açıklama yok. mahkemeler birbirine atıyor. Sesimizi duyurduğunuz icin tesekkur ederim

 10. EVRENSEL 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Hukuktan yana olan herkese teşekkür ederim

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.