Van Gölü günden güne kirleniyor

Van Gölü günden güne kirleniyor

Van Gölü, sahile dökülen çöpler nedeniyle kirleniyor.

AKP'li Gevaş Belediyesi, ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Karşıyaka Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Van Gölü sahil kısmına, yıllardır ‘az masraflı’ diyerek aralıklara çöpler dökmeye devam ediyor. Çöplüğe dönüşen göl kıyısı çirkin görüntü oluşturduğu gibi canlı sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Yaklaşık 2 kilometre kıyı şeridi boyunca çöplerden geçilmezken, göldeki kirlilik oranı da günden güne artıyor. Kıyı şeridi boyunca biriken çöplerin, göl suyuna kapılarak derinlere gittiği görülürken, meydana gelen çöp manzarası ise çirkin görüntü oluşturuyor. Göldeki kirlilik gözle görülür derecede dikkat çekerken, kıyı boyunca birken çöpler nedeniyle gölün kıyı dibi de maviden siyah renge dönüşmüş durumda.

KOKUDAN GEÇİLMİYOR

Yıllardır sahil kısmında biriken çöplerden kaynaklı olarak bölgenin tamamına ise kötü koku yayılmış durumda. Sahil cazibesine gölge düşüren çöp ve pis kokudan dolayı kıyı kesimi adeta insansızlaştırılmış. Kimsenin gezemediği kıyı kesimi yakınlarından geçen yurttaşlar dahi kokudan etkilenmemek için yüzlerini kapatarak geçmek zorunda kalıyor. Şu ana kadar bölgede herhangi bir önlem ya da temizleme çalışması başlatılmadı. (Van/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Van Gölü