Dolmabahçe saldırısı İstanbul'da 2016'nın 7'nci saldırısı

Dolmabahçe saldırısı İstanbul'da 2016'nın 7'nci saldırısı

Vodafone Arena yanı ve Maçka Parkı'nda eş zamanlı düzenlenen saldırıyla birlikte 2016 yılında İstanbul'da meydana gelen saldırı sayısı 7'ye çıktı.

Dolmabahçe'deki Beşiktaş Vodafone Arena'nın yanında ve Maçka Parkı'nda eş zamanlı düzenlenen saldırıyla birlikte 2016 yılında İstanbul'da meydana gelen saldırı sayısı 7'ye çıktı. Bu saldırıların 4'ü canlı bombayla, 4'ü de bombalı araçla düzenlendi. Saldırılarda 84 kişi hayatını kaybederken, 227 kişi yaralandı. 

2016 yılında İstanbul'da meydana gelen saldırılar şöyle:

12 OCAK - SULTANAHMET SALDIRISI

12 Ocak 2016'da İstanbul Sultanahmet meydanında, Suriye kökenli 28 yaşındaki bir saldırgan, turist kafilesinin arasına girerek üzerindeki bombayı patlattı. Patlama sonucunda saldırgan dâhil 13 kişi olay yerinde öldü, 16 kişi de yaralandı.

19 MART - İSTİKLAL CADDESİ'NDE İNTİHAR SALDIRISI

Taksim İstiklal Caddesi'nde Beyoğlu Kaymakamlığı önünde intihar saldırısı düzenlendi, 5 kişi öldü, yedisi ağır 37 kişi de yaralandı.

12 MAYIS - SANCAKTEPE SALDIRISI

İstanbul Sancaktepe'de Kara Havacılık Alay Komutanlığı kışlasının yakınında bir araçta patlama meydana geldi. Patlamada 5'i asker 3'ü sivil olmak üzere 8 kişinin yaralandığını bildirildi.

7 HAZİRAN - VEZNECİLER SALDIRISI

İstanbul Vezneciler'de bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirildi. TAK’ın üstlendiği saldırıda 7’si polis 11 kişi hayatını kaybetti. 36 kişi yaralandı.

28 HAZİRAN -  ATATÜRK HAVALİMANI SALDIRISI

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen saldırıda 40 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı. Saldırı sırasında en az iki kişinin kendini patlattığı belirtilirken, dört saldırganın daha eyleme katıldığı iddia edildi.

6 EKİM - YENİBOSNA SALDIRISI

İstanbul Yenibosna'daki 75. Yıl Polis Merkezi yakınlarında bomba yüklü bir motosikletle saldırı düzenlendi.  Saldırıda 10 sivil yaralandı. 

10 ARALIK - DOLMABAHÇE SALDIRISI

İstanbul Dolmabahçe'deki Beşiktaş Vodafone Arena'nın yanında ve Maçka Parkı'nda iki saldırı düzenlendi. 19:00'da oynanan Beşiktaş - Bursaspor maçının bitiminin ardından 22:15'te Vodafone Arena'nın deplasman tribününün yakınlarında bomba yüklü araçla bir saldırı düzenlendi. 
 

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Aralık 2016 01:32
www.evrensel.net