Trump destekçilerinden boykot: #StarWarsuÇöpeAt

Trump destekçilerinden boykot: #StarWarsuÇöpeAt

Yıldız Savaşları serisinin son filminde 'Trump karşıtı sahneler' olduğu gerekçesiyle Trump destekçileri #StarWarsuÇöpeAt etiketiyle filmi boykot etti

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın destekçileri, Star Wars'un (Yıldız Savaşları) son filmini "Trump karşıtı sahneleri" nedeniyle boykot etme çağrısı yaptı.

Boykot kampanyası fikri, bir Trump destekçisinin filmin senaryo yazarlarını Trump'ı "ırkçılıkla" ilişkilendiren yeni sahneler koymakla suçlaması ile ortaya çıktı.

'Trump için Yurttaşlar' adlı destek grubundan Jack Posobiec, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, yazarların senaryoyu değiştirerek "Trump karşıtı sahneler" eklediğini söyledi.

Twitter'da Jack Posobiec'un başlattığı #StarWarsuÇöpeAt (#DumpStarWars) etiketiyle, 24 saat içinde 120 bin paylaşım yapıldı. 

BBC Türkçe’nin haberine göre Twitter'da "Trump karşıtı" yeni sahneler eklemekle suçlanan filmin senaryo yazarlarından Chris Weitz ise, yine Twitter'dan yanıt vererek, bu yorumların "tamamen düzmece" olduğunu söyledi. Yazar Weitz, Trump'ın Kasım ayında ABD Başkanlık seçimlerini kazanmasının ardından Twitter hesabından, "İmparatorluğun beyazların üstünlüğünü savunan (insanlardan) oluştuğunun farkında olun" mesajını paylaşmıştı.

Diğer senaryo yazarı Gary Whitta da, filmde "Cesur kadınların yönetimindeki çok-kültürlü bir grubun" İmparatorlukla mücadele ettiğini ifade eden bir tweet attı.

SOSYAL MEDYADA BOYKOT ÇAĞRISINA FARKLI TEPKİLER

Gelen tepkiler üzerine, yazarlar iki tweeti de sildi. Weitz daha sonra filmle ilgili "politik" paylaşımı için özür diledi.İki yazar da, başkanlık seçimleri sırasında Twitter'daki profil resimlerini, Star Wars'taki isyancıların simgesi olan logo ile değiştirmişti.

Boykot kampanyasını destekleyen bir kullanıcı Twitter'dan "Bu Trump karşıtı propagandayı izlemek zorunda değilim" diye paylaşım yaptı.

Gary Whitta, Trump'la ilgili daha önce yaptığı bir paylaşımında da, Nazi göndermesi yapmıştı.Trump destekçileri, Hollywood ve Disney'e yapımlarını "politize etmemesi" uyarısı yaparken, bazı sosyal medya kullanıcıları boykot kampanyası ile dalga geçti.

Donald Trump'ın Twitter'da 17 milyon takipçisi olduğu biliniyor.Bu kullanıcıların birçoğu, Trump'ı eleştiren kullanıcılara karşı sosyal medyada hızla atağa geçiyor.

#StarWarsuÇöpeAt (#DumpStarWars), bu kampanyalardan sonuncusu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net