Kadınlar, Watsons’u protesto etti

Kadınlar, Watsons’u protesto etti

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Watsons mağazası önündeki eylemiyle boykot çağrısı yaptı.

İstanbul Vialand alışveriş merkezinde bulunan Watsons mağazasında 26 Kasım’da hırsızlık yaptığından şüphelenilen lise 3. sınıf öğrencisinin soyularak aranmasına yönelik tepkiler büyüyor.

Evrensel'in gündeme taşıdığı haberin ardından çok sayıda kişi skandala tepki gösterirken, Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu da Eyüp’teki Vialand AVM Watsons Mağazası önünde basın açıklaması yaptı. ‘Tacize karşı isyan’ , ‘Çıplak arama işkencedir , ‘İşkenceci Watsons’, dövizleri taşıyan kadınlar ‘Yaşasın kadın dayanışması’ , ‘Kadınlar sokağa özgürleşmeye’ sloganları attı.
Kadın Cinayetleri Acil Önlem Platformu adına açıklamayı okuyan Hülya Zabun Akdağ, “Watsons’ta mağaza müdürü ve güvenlikçiler tarafından genç bir kızın depoya götürülmesi ve çıplak aramaya maruz bırakılması tacizdir, şiddettir, işkencedir. Bahanesi olmaz” dedi.

Akdağ, polis, güvenlik görevlisi ya da erkek devlet şiddetinin gönüllü uygulayıcısı olan herkesin, kadınların hafızasında tarif edilemez yaralar açtığını vurguladı.

”Mağaza ürünlerini korumak adına, 17 yaşındaki bir genç kıza yaşatılan bu cinsel saldırının ve yol açtığı travmaların izinin nasıl silinecek” diye soran Akdağ, “Kâr ve güvenlik hırsıyla kadın bedenine saldıran mağaza çalışanlarına gerekli yaptırımları uygulamayan Watsons’ta alışveriş yapmama” çağrısında bulundu.

’ÇIPLAK ARAMA HER KOŞULDA SUÇTUR’

Faillerin tedbiren görevden uzaklaştırılmasını değil, adil ve şeffaf bir biçimde yargılanmalarını talep eden Akdağ, çıplak aramanın her koşulda suç olduğunu vurguladı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Watsons