Diyarbakırlılar dolar değil  ikinci el kıyafet bozduruyor!

Diyarbakırlılar dolar değil ikinci el kıyafet bozduruyor!

'Dolar bozdur' çağrıları yapılıyor ama Diyarbakır'da vatandaşlar ellerindeki kıyafetlerini satmaya başladı.

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

Hükümetin "Dolar bozdur" çağrıları yaptığı bir ortamda Diyarbakır’da doları olmayanlar kıyafetlerini satıyor. İkinci el giyim pazarının bulunduğu Çarşîya Şewitî’de yurttaşlarla konuştuk. Özellikle çatışmalardan kaynaklı Sur’daki evinden olan Cavit Kaya, “Kira bile ödeyemiyorum. İkinci el elbise almaya başladık” derken, elbise satan esnaf, “Millet dolar değil elbisesini bozduruyor. İkinci el kıyafet satan da alan da arttı” diyor.

Diyarbakır’da ikinci el kıyafetlerin satıldığı Çarşîya Şewitî’de bugünlerde hareketlilik yaşanıyor. Açık alanda stantlar üzerine kurulan tezgahlarda insanlar hummalı bir şekilde kıyafet arayışında. 1 liradan başlayan kazak ve 30 liraya kadar satılan kabanların ikincisi olmadığından adeta insanlar birbiriyle yarışıyor. 

‘DOLARI GARİBANA SORMAYIN...’

Bu yarış içerisinde konuştuğumuz Mehmet Aydın, “Diyorlar ki dolar bozdurun. Doları bozduranlar kıyafet satan mağazaların patronlarıdır. Borsa gibi artıyor kıyafet fiyatları. Bir hafta önce 30 lira olan kazak sonraki hafta 50 lira oluyor. Aylık 1000 lira bile kazancım yok. Evde 8 kişi yaşıyor. 500 lira kira ödüyorum. Ben nasıl geçineyim. Gelip buradan elbise alıyoruz işte” diyor. 
Sabah erken saatlerde pazarın daha kalabalık olduğunu söyleyen Aydın, “Ben geç geldim. İyi, kötü demeden kalan kazaklara razı olacağız” diyor. Bunun Türkiye’yi yönetenlerin bir utancı olduğunu söyleyen Aydın, “Doları bizim gibi garibana sormayın. Dolarların nereye gittiğini herkes biliyor” diyor.

‘YOKSULLUK OLMASA ELBİSESİNİ SATAR MI İNSAN?’

Pazarda ‘çekçek’ olarak bilinen el arabasıyla taşımacılık yapan Cavit Kaya da, Sur’da evi yıkılan yurttaşlardan olduğunu söylüyor. Evinden eser kalmadığını, evlerine ilişkin ne olacağına dair bir bilgi dahi alamadığını, aylardır kirada oturduğunu söylüyor. 
Hamallık yaparak geçimini sağlamaya çalıştığını ifade eden Kaya, “Para kazanamıyoruz. Aldığımız para kira ve faturalara bile yetmiyor. Karnımızı nasıl doyurduğumuzu kimse bilemez. Biz Türk parasını bile göremiyoruz, doları nerden bulalım” diyor. 
Pazarda elbise alanların yanı sıra elbise satmaya gelenlerin de olduğunu ifade eden Kaya, “Yoksulluk olmasa, 1- 2 liraya elbisesini satar mı insan” diye soruyor. 

‘EKONOMİNİN DURUMUNU BURADAN ÖLÇEBİLİRSİNİZ’

İkinci el elbise satıcısı Mehmet Daz da, özellikle çatışmalı ortamın artmasının ardından pazarın kapatıldığını, operasyonların bitmesi ve Sur’un açılmasıyla pazarın açıldığını söylüyor. 

Elbise alımında eskiye nazaran artış olduğunu söyleyen Daz, “Eskiden pazara sadece köylüler ve inşaat işleri yapanlar gelirdi. Şimdi, şehirde yaşayan, köyde yaşayan herkes geliyor. Çocuğuyla, ailesiyle gelenler var” diyor. Ayakkabıdan, kabana çok sayıda giyim eşyası sattıklarını ifade eden Daz, “15 yıldır bu işi yapıyorum. 15 yıldır ilk defa bu yıl bu kadar ilgi var. Buradan ekonominin durumunu ölçebilirsiniz” diyor. 

www.evrensel.net