09 Aralık 2016 23:02

Nijerya’da iki kadından eş zamanlı intihar saldırısı: 30 ölü

Nijerya’da Boko Haram üyesi olduğu düşünülen 2 kadının düzenlediği intihar saldırısında en az 30 kişi hayatını kaybetti.

Nijerya’da iki kadından eş zamanlı intihar saldırısı: 30 ölü

Paylaş

Nijerya’nın Madagali kentinde bir pazarda iki kadın tarafından düzenlediği belirtilen çifte intihar saldırısında en az 30 kişinin öldüğü bildirildi. Saldırıyı düzenleyenlerin Boko Haram üyesi olduğu düşünülüyor. 

Sputnik’in haberine göre Nijerya ordusunun verdiği bilgilerine göre, Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Madagali kentinde iki kadının pazar yerinde iki farklı noktada düzenlediği çifte intihar saldırısında en az 30 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda insan yaralandı. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, ordu, saldırıların radikal İslamcı Boko Haram örgütü tarafından düzenlendiğini düşünüyor.

MÜŞTERİ GİBİ DAVRANDILAR 

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan yerel yetkili Yusuf Muhammed, saldırıyı düzenleyen iki kadının müşteri gibi davrandığını anlattı. Kadınlardan birinin saldırıyı pazarın yemek satılan bölümünde düzenlediği, diğerinin de beline bağladığı bombayı giysi bölümünde patlattığı belirtildi. Magali kenti sık sık Boko Haram tarafından düzenlenen saldırıların hedefi oluyor. Nijerya ordusu 2014 yılında kenti isyancıların elinden geri almıştı. Ancak Madagali'de isyancılar varlığını sürdürmeye devam ediyor. Nijerya ordusu geçen haftalarda İslamcıların bulunduğu bölgelere geniş çaplı operasyonlar düzenlemiş ve çok sayıda militan öldürülmüştü. 

20 BİNDEN FAZLA İNSAN ÖLDÜ 

Nijerya'da radikal İslamcı bir devlet kurma amacıyla kurulan Boko Haram, özellikle ülkenin kuzeydoğusunda polise, orduya, kiliselere ve okullara yönelik saldırılar düzenliyor. Ülkede 2009 yılından beri 20 binden fazla insan hayatını kaybetti ve 2 milyon 600 bin kişi de kaçmak zorunda kaldı. Boko Haram, Kamerun, Nijer ve Çad'da da saldırılar düzenliyor. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Suriye ordusu Şam çevresinde ateşkes ilan etti 

SONRAKİ HABER

Erdal Özyağcılar’dan 'Kral' oyunu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa