Adana Barosu: Yurt yangını ile ilgili 9 aile şikayetçi oldu

Adana Barosu: Yurt yangını ile ilgili 9 aile şikayetçi oldu

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Aladağ’daki kız öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybeden 9 çocuğun ailesinin şikayetçi olduğunu açıkladı.

Adana Aladağ’da yaşanan yurt yangınında hayatını kaybeden 9 çocuğun ailesi savcılığa şikayette bulundu. Konuya ilişkin açıklama yapan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, soruşturmayı yürüten savcılar Yunus Güncü ve Şerife Ayakın’ın yanarak ölen çocukların ailelerinin yaşadığı köylerine giderek ifade aldıklarını, 9 çocuğun ailelerinin yangına ve ölüme sebebiyet veren sorumlulardan ve yetkililerden şikayetçi olduklarını söyledi.

SORUMLULAR HAKKINDAKİ YASAL İŞLEMLERİ TAKİP EDECEĞİZ

Soruşturma kapsamında 2 çocuğun ifadesi dışında eksik kalmadığı bilgisini paylaşan Küçük, “Adana Barosu olarak, soruşturmanın her aşamasını takip ederek, binanın kullanma iznini veren belediye yetkilileri, yurt olarak kullanılmasına izin veren milli eğitim müdürlüğü yetkililerini, yurt yetkililerini ve yurdu işleten dernek yetkilileri ile olaya ilk müdahale için gelen ve itfaiye aracında yangın merdiveni bulunmadığı iddiaları nedeniyle itfaiye yetkilileri de dahil olmak üzere ihmali ve kusuru bulunan kişi ve kurumlar hakkında yasal işlem yapılması hususunun da takipçisi olacağız” dedi.

VERİLEN HABER YANLIŞ VERİLERE DAYANIYOR

Bazı haber sitelerinde yönetim kurulu üyesi ve Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Avukat Nevzat Elçi’nin ağzından yangında hayatını kaybeden kız çocuklarının ailelerinin şikayetçi olmadığı, sadece bir ailenin şikayetçi olduğu yönünde bilgiler olduğunu söyleyen Küçük, “Bu durum, ifadeleri ilk alınan yaralı çocukların ifadeleriyle ilgili bilgilerdir. Yaşamını kaybeden 9 çocuğun aileleri ifadelerinde sorumlulardan şikayetçi olmuştur. Yanlış bilgi ve verilere dayalı haberin bu iki bilginin karıştırılmasından veya yanlış ifade edilmesinden kaynaklanmış olabileceğini düşünmekteyiz. Kamuoyunun mevcut açıklamalarımız dikkate almasını önemle duyururuz” dedi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net