KESK: Tüm yurtta alanlarda olacağız

KESK: Tüm yurtta alanlarda olacağız

KESK hafta sonu OHAL ve KHK'lere karşı yapacağı tüm mitinglerin yasaklanmasına tepki gösterdi.

KESK “Haklar OHAL ve KHK’lerden önce gelir. İhraçlarınıza, açığa almalarınıza, sürgün ve cezalarınıza teslim olmayacağız!" şiarı ile 10 Aralık'ta Mersin, Samsun, Van, 11 Aralık'ta İstanbul ve İzmir’de yapacağı mitinglerin valilikler tarafından yasaklanmasına yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

Hükümetin toplumsal kesimleri, siyasal partileri, kitle örgütlerini baskı altına almak için hukuksuz yöntemlere başvurduğu belirtilen açıklamada, bunun için OHAL’in bir fırsat olarak görülmesinin tehlikeli sonuçlar doğuracak şekilde arttığına dikkat çekildi. OHAL düzeninin iktidarın elinde tehlikeli bir silaha dönüştüğü ifade edilen açıklamada, temel insan hak ve özgürlükleri ile sendikal hak ve özgürlüklerin ihlallinde kat be kat artış yaşandığı dile getirildi.

Açıklamada, iktidarın adeta hukuka düşman kesilerek her türlü demokratik tepki karşısında yasakçı bir mantıkla hareket ettiği belirtilerek, kamuda siyasi fişlemeler ve ihbarlar üzerinden başlatılan soruşturma, hukuksuz ihraç ve açığa alma uygulamalarının genişletilerek sürdürüldüğü kaydedildi. Aileleri ile birlikte 1,5 milyon insanın doğrudan mağdur edildiği ifade edilen açıklamada, “Bu koşullarda mitinglerimizin 'Kamu düzenini, genel sağlığı veya başkalarının hak ve özgürlüklerini ciddi bir şekilde bozacak olaylara sebebiyet verebileceği' gibi gayriciddi gerekçeler ileri sürülerek yasaklanması ise kelimenin tam anlamıyla kara mizahtır” denildi.

2 bin 56’sı KESK üyesi on binlerce kamu emekçisinin KHK'ler ile keyfi olarak memuriyetten çıkarıldığı ifade edilen açıklamada, kamu emekçilerinin açlığa hatta intihara sürüklendiği koşullarda kamu düzeninden ve genel sağlıktan bahsedilmesini anlamanın mümkün olmadığı belirtildi. Hukuksuz ihraçlar ve açığa almalar karşısında sessiz kalınamayacağı vurgulanan açıklamada, “OHAL ve KHK’lara karşı mücadelemiz, tüm yasaklar ve engellemelere rağmen kesintisiz sürecektir.  Bunun için sokağın sesinden korkanlara, tehditler yağdıranlara, engellerle önümüze duvar örmeye kalkanlara inat, hakların OHAL ve KHK’lerden önce geldiğinin altını bir kez daha çizerek sendikal hak ve özgürlüklerimizi yok sayan OHAL hukukunun ürünü yasaklara karşı 10-11 Aralık’ta tüm yurtta sokaklarda, alanlarda olacak, yürüyüş ve basın açıklamaları gerçekleştireceğiz” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net