Salı eylemlerinde ‘kürtaj’ tepkisi

Salı eylemlerinde ‘kürtaj’ tepkisi

Adana Tabip Odası öldürülen meslektaşları Dr. Ersin Arslan için yapılan salı eylemini bugün Adana İl Sağlık Müdürlüğü önünde gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya Başbakan’ın kürtaj ve sezaryen ile ilgili sözleri damgasını vurdu.Adana Tabip Odası ve SES üyeleri adına basın aç

Adana Tabip Odası ve SES üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, Başbakan’ın kürtaj ve sezaryen ile ilgili sözlerinin hekimlere yapılmış fiziksel şiddetten daha ağır bir şiddet olduğu söyledi. Sağlık çalışanlarının yaşadığı şiddetin travmaları devam ederken, Başbakan ve Sağlık Bakanın hedef gösteren açıklamalarının devam ettiğine dikkat çeken Ökten, Türkiye siyaset tarihinde hiçbir dönemde siyasetin sorumluluğunda yapılmış bir cinayet ile tıbbi girişimin aynı kefeye konulmadığı ifade edildi.

Başbakanın “Kürtaj ve sezaryen bir cinayettir. Bir Uludere’dir” sözlerinin Ersin Arslan’ın öldürülmesi kadar acı olduğunu vurgulayan Ökten, Türkiye’de sezaryen oranının fazla olmasının nedeninin Sağlıkta Dönüşüm Programı olduğuna vurgu yaptı.

İnsan sağlığının ve kadınının bedeni üzerindeki haklarının erkek egemen söylemlerle muhafazakar bakış açısı ile ele alınmasından kaygılı olduklarını söyleyen Ökten, “Başbakanın amacı Uludere olayı ile ilgili gündem değiştirmekse bunu hekimler üzerinden yapmamalıdır” dedi. (AdanaEVRENSEL)

www.evrensel.net