Basını susturarak gerçeklerin üzerini örtmek istiyorlar

Basını susturarak gerçeklerin üzerini örtmek istiyorlar

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu, Cumhuriyet gazetesine destek ziyareti gerçekleştirerek basın üzerindeki baskılara son verilmesi çağrısı yaptı.

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (IMOK) Cumhuriyet gazetesine destek ziyaretinde bulundu. 

Aralarında İstanbul Barosu, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, İstanbul Tabip Odası ve çok sayıda meslek örgütünün bulunduğu koordinasyon  üyeleri Şişli Camii’nde “Özgür basın susturulamaz” pankartını açarak Cumhuriyet gazetesinin Mecidiyeköy’de bulunan binası önüne kadar sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi. Meslek odaları yürüyüşün ardından ortak basın açıklaması yaptı.

‘BU ÜLKEDE DEMOKRASİNİN YOK OLMAMASINI İSTİYORUZ’

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Erez, basın üzerindeki engellerin derhal sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti. Erez’in ardından söz alan İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Turhan Atalay, meslekleri ile ilgili söylemek istediklerinin halka tam anlatılması için basının susturulmaması gerektiğini belirtti. “Şu an yayın yapan televizyon ve gazetelere bakıldığında ülkede güllük gülistanlık bir durum olduğunu anlatıyorlar” diyen Atalay, “Ülkede büyük bir ekonomik kriz var ve basın yoluyla şu an bu gizleniyor, özgür basını susturdukları için bunu birçok kişi göremiyor” ifadelerini kullandı.

Oda temsilcilerinin ardından ortak basın açıklamasını ise Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen okudu. Demirdizen, “Gazetenin yazar ve yöneticilerinin bir an önce görevlerine iade edilmelerini ve basın üzerindeki baskılara hemen son verilmesini, bu ülkede demokrasinin yok olmamasını istiyoruz” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net