NATO: TSK ihraçları ittifakı zayıflatıyor

NATO: TSK ihraçları ittifakı zayıflatıyor

NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Türkiye’nin Brüksel’de görevli subayları görevden uzaklaştırmasının ittifakı “zayıflattığını” söyledi.

NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin Brüksel’de görevli subayları görevden uzaklaştırmasının ittifakı “zayıflattığını” söyledi.

Financial Times’ta yer alan habere göre Scaparrotti, Brüksel’de yaptığı açıklamada, TSK’de 150 üst düzey askeri personelin tutuklandığını, geri çağrıldığını ya da emekliye sevk edildiğini söyleyerek, “Bu subaylar, NATO’ya önemli hizmetler verdi... Burada yetenekli ve yetkin insanlarla birlikte çalışıyordum ve şu anda ekibimde yetenek, uzmanlık ve üretilen iş anlamında bir zayıflama görüyorum” dedi. 

Kaygıların Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a da aktarıldığını belirten Scaparrotti, “Bu kişiler kıdemli personel olmalarından dolayı bizi önemli ölçüde etkiledi ve ciddi bir deneyim kaybına yol açtı. Dolayısıyla bu anlamda burada bir zayıflama söz konusu” diye konuştu. 

Scaparrotti işkence iddialarıyla ilgili de, “Burada bizimle birlikte çalışan insanlara neler olduğu konusunda kaygılıyım. Bu kişilere hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve uygun muamele edilmesis konusundaki kaygılarımı Orgeneral Akar’a da ilettim. Bu kişilere ve ailelerine yapılacak muamele konusundaki kaygılarımı ilettim. Bu kaygılar, şu aşamada geleceklerinin nasıl şekilleneceği hakkında hiçbir fikri olmayan tanıdığım subaylarla ilgili. Dolayısıyla evet kaygılıyım” (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net