Şiddete uğramamıza rağmen savunma yapmak zorunda kalıyoruz

Şiddete uğramamıza rağmen savunma yapmak zorunda kalıyoruz

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde parkta saldırıya uğrayan Ebru Tireli için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu açıklama yaptı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 4 aylık hamile olan Ebru Tireli’nin parkta spor yaptığı sırada kimliği belirsiz bir erkek tarafından uğradığı saldırıyla ilgili Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör açıklama yaptı.

“Mahkemede ‘kucağımda poşet vardı’ diyen Ayşegül Terzi gibi Ebru kardeşimiz de röportajında ‘üzerimde kapüşonlu mont vardı’ diyor. Kadınlar maruz kaldıkları şiddet için bile savunma yapmak zorunda hissediyor kendini. Önce otobüste şort giydiği için tekmelenmeye, metroda bacak bacak üstüne attığı için şiddet görmeye ve en sonunda parkta yürüyüş yaptığı için dayak yemeye kadar giden bu olaylar silsilesi, bu dilin ve bu zihniyetin yarattığı toplumsal sonuçlardandır” diyen Hasgör, “Ne giydiğimize, otobüse binişimize, parkta spor yapışımıza nasıl oturduğumuza ve daha birçoklarını hatta yaşayışımızı ve yaşamayışımızı bile belirlemek isteyen kadınları kendi zihinlerinde mahkum ederek, laikliği ortadan kaldırmaya çalışan bu zihniyete karşı direneceğiz. Ebru kardeşimiz yalnız değildir” açıklamasında bulundu. (Manisa/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Aralık 2016 14:54
www.evrensel.net