İran’dan Trump’a ‘nükleer’ uyarı

İran’dan Trump’a ‘nükleer’ uyarı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Donald Trump’ın nükleer anlaşmayı bozacağı kaygılarına ilişkin açıklama yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmaya zarar vermesine izin vermeyeceklerini söyledi. Başkentteki Tahran Üniversitesi’nde konuşan Ruhani, Trump’ın seçilmesinin ardından İran’ın P5+1 ülkeleri ile geçen sene yaptığı nükleer anlaşmanın tehlikeye girme ihtimali konusunda toplumda oluşan endişeleri gidermeye çalıştı.

Ruhani, “ABD’de bir adam seçildi. Planı ne olursa olsun, bu daha sonra ortaya çıkacak. Evet, o birçok şeyi isteyebilir. Nükleer anlaşmaya zarar vermeyi isteyebilir. Anlaşmayı bozmayı isteyebilir. Sizce biz ve milletimiz buna izin verir miyiz?” dedi. Ruhani ‘bu isteklerin İran’ın iradesine etki etmeyeceğini’ belirtti.

Cumhuriyetçi Trump, başkan adaylığı sırasındaki kampanyasında anlaşmayı ‘felaket’ olarak nitelemiş ve yeniden müzakere etme vaadinde bulunmuştu. Geçen yıl İran ile ABD, İngiltere, Rusya, Fransa, Çin, Almanya ve AB arasında yapılan anlaşmada İran’ın nükleer faaliyetlerinde kısıtlamaya gitmesi karşılığında bu ülkeye yapılan ekonomik yaptırımların büyük oranda hafifletilmesinde uzlaşılmıştı. (Dış Haberler)

www.evrensel.net