06 Aralık 2016 14:48

Yıldırım: Rusya'yla ilişkilerde iyileşme hızlanmalı

Rusya gezisine başlayan Başbakan Binali Yıldırım, mevkidaşı Dmitri Medvedev'le görüştü. Görüşme, 45 dakika sürdü. (Fotoğraf: Arşiv)

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım ve Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev Moskova'daki heyetler arası görüşmeler öncesi birlikte basına kısa bir açıklama yaptı.

Ev sahibi olarak söze ilk başlayan Rusya Başbakanı Medvedev şöyle konuştu: "Zor bir dönem geçirdik, bu görüşmeyi verimli geçireceğimizi düşünüyorum. Ticari, kültürel ve ekonomik anlamda birçok konuyu bugün geniş kapsamlı görüşeceğiz. Ticari ilişkilerimizde bir duraklama oldu, Çok sayıda ortak projemiz var bunların tekrar hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz."

Başbakan Binali Yıldırım ise konuşmasında "Türkiye'den başbakanlık düzeyinde Sayın Cumhurbaşkanımızdan sonraki ilk ziyaret oldu. Rusya ile Türkiye ilişkilerinde bir yıllık tatsız sürecin sonuna geldiğimizi görüyorum. Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin yaşanan bu tatsız tecrübenin İlişkilere daha ileri noktaya götürmek için katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ticaret, turizim, kültürel konularda hızla kaybedilen süreyi de telafi ederek ilişkileri daha da iyi bir noktaya taşıyacağımızdan eminim. Ağustos ayından bu yana atılan adımları takip ediyoruz. Adım adım normalleşme sürecindeki kademelerin her alanda daha hızlı ilerlemesini istiyoruz" dedi.

GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMALAR

Görüşmede Rusya ile ilişkilerde iyileşmenin daha da hızlanması gerektiğini belirten Yıldırım, "Rusya ile terörle mücadelede de işbirliği yapacağız" ifadesini kullandı.

Medvedev de amaçlarının ekonomideki gelişmelere ivme kazandırmak olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Euroleague’de 11. hafta programı

SONRAKİ HABER

Eski sevgili kör etti, avukatı ağırbaşlı olmamakla suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa