Yıldırım: Rusya ile normalleşme hızla ekonomiye yayılmalı

Yıldırım: Rusya ile normalleşme hızla ekonomiye yayılmalı

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya ziyaretinden önce açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım Rusya ziyareti öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı'nda konuştu. Yıldırım, ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitri Medvedev'le görüşeceğini söyledi.

İlişkilerin normalleşme sürecine girdiğini söyleyen Yıldırım, toparlanma sürecinin de çok hızlı bir şekilde ilerlemesi gerektiğini ifade etti.

"İlişkilerin orta uzun vadede eskisinden daha da ileri seviyeye taşınmasında her iki ülkede en üst düzey irade mevcuttur" diyen Yıldırım bunların hızla ekonomik alana yayılması gerektiğini söyledi.

"Bazı tarım ürünlerinin Rusya'ya ithali halen kısıtlı. İlerleme olsa da Rusya'daki firmalarımıza uygulanan bu kısıtlamaların kaldırılması konusunu özellikle değerlendireceğiz. Firmalarımızın başta müteahhitlik hizmetleri olmak üzere geniş bir faaliyet alanları var. Gümrük, nakliye konusundaki bazı uygulamalar ekonomik ilişkileri olumsuz etkiliyor" ifadesini kullanan Başbakan, vize rejiminin önceki durumuna dönmesini beklediklerini belirtti.

Yıldırım, ikili ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefi doğrultusunda bu alandaki engelleri aşmaları gerektiğini ifade etti.

Turizmde kötü bir yılın geride kaldığını hatırlatan Yıldırım, 2017'de bu durumun tersine dönmesini arzuladıklarını söyledi. Yıldırım, turizm şirketi ve acentalara teşvik uygulayacaklarını ifade etti.

Enerjinin Rusya ile ticarette çok önemli olduğunu söyleyen Yıldırım, ziyaretlerinde Türk Akımı anlaşmasının ele alınacağını belirtti.

Yıldırım, enerji bakanlarının doğal gaz fiyatıyla ilgili geçmişten gelen indirimle ilgili görüşmeler yapacağını, Akkuyu nükleer santralinin de takvime uygun şekilde tamamlanması hususunda temaslar yapılacağını bildirdi.

Yıldırım, Rusya ile bölgesel işbirliğinin de güçlendirilmesi konusunun konuşulacağını da ifade etti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Binali Yıldırım