06 Aralık 2016 00:31

Yunanistan, 3 askeri Türkiye'ye iade etmeyecek

Yunanistan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan üç TSK askerinin Türkiye’ye iade edilmemesine karar verdi.

Paylaş

Yunanistan mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan üç TSK askerinin Türkiye’ye iade edilmemesine karar verdi.  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, konuyla ilgili 'Yunanistan'dan beklentimiz tüm FETÖ üyelerinin iadesi için gereken çabayı ortaya koymasıdır" açıklamasını yaptı.

Darbe girişiminin ardından Sikorsky tipi askeri helikopterle Yunanistan'ın Dedeağaç Havalimanı'na iniş yaparak sığınma başvurusunda bulunan sekiz askerin yedisinin talepleri reddedilmişti. Ancak Yunanistan, askerlerin Türkiye'ye iade edilmesini isteyen Ankara'nın bu talebine yönelik kararını açıklamamıştı.

'HAYATLARI TEHLİKEDE OLDUĞU İÇİN'

Reuters'ın haberine göre, Atina'daki temyiz mahkemesi söz konusu askerlerden üçünün Türkiye'ye iadesine karşı çıktı. Mahkemenin kararına göre üç asker "hayatlarının tehlikede olduğu" gerekçesiyle Türkiye'ye iade edilmeyecek.

Associated Press, iade edilmemesine karar verilen askerlerin önümüzdeki günlerde serbest bırakılmasının beklendiğini bildirdi. Geri kalan askerler için ise önümüzdeki üç gün içinde duruşma yapılacak.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI IŞIK'TAN TEPKİ

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Atina'daki temyiz mahkemesinin kararını, "Yunanistan, Türkiye ile NATO'da ittifak içerisindedir, NATO müttefikimizdir. Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ mensuplarının Türkiye'ye iadesiyle ilgili her türlü gayreti göstermesidir" sözleriyle değerlendirdi.

Bakan Işık, şunları ifade etti: "Terör, terördür, bunun arasında ayrım yapmamak gerekiyor. Bir de mahkemelerin terör örgütleriyle ilgili çok daha hassas ve dikkatli karar vermeleri gerekiyor. Hükümetlerin de müttefik dayanışmasının örneğini göstermeleri gerekiyor. Yunanistan, Türkiye ile NATO'da ittifak içerisindedir, NATO müttefikimizdir. Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ mensuplarının Türkiye'ye iadesiyle ilgili her türlü gayreti göstermesidir." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yıldırım ile Bahçeli arasında Meclis'te görüşme

SONRAKİ HABER

Kale Kayış patronu ve oğlu; işçileri, ailelerini, çocuklarını darbetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa