Müziğin ustaları Safiye Ayla’yı anıyor

Müziğin ustaları Safiye Ayla’yı anıyor

Bu akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Cumhuriyet dönemi kadın müzisyenlerinden Safiye Ayla için anma konseri gerçekleşecek.

Cumhuriyet döneminin en tanınmış kadın sanatçılarından biri olan Safiye Ayla 1907 yılında İstanbul’da doğdu. Hicazîzade Hafız Abdullah Bey'in kızı olan Safiye Ayla daha doğmadan babasını, üç yaşındayken de annesini kaybedip kimsesiz kalınca Çağlayan Darüleytamı'na bırakıldı ve burada ilkokulu tamamlayarak Bursa Kız Muallim Mektebi'ne kaydoldu.

Müzik hayatına küçük yaşta piyano eğitimiyle başlayan Ayla, önce besteci Mustafa Sunar’la tanışarak ondan usul ve makam öğrendi daha sonra Yesari Asım Arsoy, Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Udi Nevras’ın müzik bilgilerinden yararlandı. İlk kez 1931‘de, Darüttalim-i Musiki Heyeti‘nin konserlerinde sahneye çıkan Ayla, sanat yaşamı boyunca başta İstanbul Radyosu olmak üzere Türkiye radyolarında sayısız konser verdi, beş yüzden fazla plak doldurdu. Doldurduğu plaklar satış rekorları kırdı, İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyeti’nde görev aldı.1932'de İstanbul Vali Yardımcısı Nuri Bey'in evinde verilen bir davette, Atatürk’ün huzurunda ilk kez şarkı söyledi ve kendisinin en beğendiği seslerden biri oldu. Yapılan toplantılarda ve düzenlenen yemeklerde özellikle davet edilir sık sık Mustafa Kemal'in sevdiği şarkıları söylerdi.

1950’de besteci Şerif Muhittin Targan ile evlendi. 1951’de başladığı ayda bir verdiği Saray Sineması Konserleri’ni 1974’e kadar sürdürdü. En son sahne konserini Atatürk’ün anısına Türk Kültürüne Hizmet Vakfı yararına 1987’de İstanbul AKM’de verdi. Eserleri ölçüye uyarak, iyi bir diksiyonla, düzgün, aynı zamanda da coşkun, çekici bir tavırla okuyan, sesindeki pürüzsüz akış en tiz perdelerde bile kaybolmayan sanatçı, 1998’de İstanbul’da vefat etti. 

Melihat Gülses, Çiğdem Yarkın, Dilek Türkan ve Yonca Lodi’nin aralarında olacağı pek çok sanatçının katılacağı Safiye Ayla’yı anma konseri bu akşam 20.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net