05 Aralık 2016 18:51

Gökçek'i sevindiren hakime 'FETÖ'den ihraç!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ‘Külliye, AOÇ, Ankapark’ projelerini onayarak sevindiren hakim FETÖ’den ihraç edildi.

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘Külliye, AOÇ, Ankapark’a mahkemeden onay çıktı, 5 oda davayı kaybetti’ sözleriyle duyurduğu Danıştay kararının ardından FETÖ soruşturmasında ihraç edilen tetkik hâkimin raporu çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi dün TMMOB’a bağlı 5 odanın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Ankapark’ın da aralarında bulunduğu AOÇ imar ve ulaşım planlarının iptali amacıyla açtığı davaların 5’ini kaybettiğini duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek DHA’ya yaptığı açıklamada Danıştay 6’ıncı Daire’nin, Danıştay Tetkik Hâkimi Hanife Erdem’in görüşüne dayanarak verdiği kararı kastederek, “Mahkemeler bunlara iyi bir ders verdi ama bunların aldıkları derslerle uslanacaklarını da sanmıyorum” dedi.

Duvar'dan Özlem Akarsu Çelik'in haberine göre, Gökçek’in örnek gösterdiği karara dayanak oluşturan görüşün sahibi Danıştay Tetkik Hâkimi Hanife Erdem’in ağustos ayında FETÖ soruşturmasından gözaltına alındığı, eylül ayındaki KHK ile de meslekten ihraç edildiği ortaya çıktı.

‘HÂKİM KONUYA HÂKİM DEĞİL’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim ve Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aslan, “Gökçek’in boşuna sevindiğini, yargı sürecinin henüz sona ermediğini” söyledi. Tezcan Karakuş Candan, Danıştay 6’ıncı Daire’nin kararına dayanak oluşturan raporu yazan Tetkik Hâkim Hanife Erdem için, “AOÇ’deki Tetkik Hâkim olguyu yanlış tetkik etmiş, konuya da hâkim değil ayrıca Cumhuriyetin tetkik hâkimi olduğu tartışmalıdır” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kahraman kardeşler Kadıköy’de sahne alacak

SONRAKİ HABER

KHK ile ihraç edilen kanser hastası Haluk Savaş, pasaportunu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa