CHP’li Bakan sordu: ‘Cübbe ve sarık’ afet malzemesi mi?

CHP’li Bakan sordu: ‘Cübbe ve sarık’ afet malzemesi mi?

İzmir Milletvekili Murat Bakan, Afet ve Acil Müdahale Merkezlerinde, yer alacak malzemelerle ilgili ‘Cübbe ve sarık afet malzemesi mi?' diye sordu

Diyanet İşleri Başkanlığı, afet ve olağanüstü hal gibi durumlarda müdahale için başlattığı çalışma kapsamında 81 ildeki 209 yurt ve devlet hastaneleriyle imzalanan “Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü” ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) aracılığıyla 11 ilde ‘Afet ve Acil Müdahale Merkezi’ kuracak.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Başbakan Binali Yıldırım’a Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından afet ve olağanüstü hal gibi durumlarda müdahale için 11 ilde açılacak ‘Afet ve Acil Müdahale Merkezleri’ ile ilgili bazı detayları sordu.

Adana, Afyon, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Sakarya, Samsun ve Van'da afet ve felaket dönemlerinde hizmet vermek üzere oluşturulacak merkezlerin başkanlıklarını, merkezlerin kurulacağı 11 ilin müftülerinin yapacağını belirtildi. Bakan, “Afet ve Acil Müdahale Merkezleri’nin başkanlarının afet ve acil durumlar için eğitim almış ve uzmanlaşmış kişilerin olması gerekmez mi? İlgili yerlerde görevlendirilecek olan 'müftüler' afet ve acil müdahale konularında eğitilmiş kişiler mi olacaktır?” diye sordu.

Açıklamada; müftülerin yönetiminde olacak merkezlerde afet çadırı, çok amaçlı çadır, jeneratör, ısıtıcı, güneş enerjili aydınlatma seti, battaniye, su deposu, ilk yardım çantası ve yangın söndürücü gibi ilk yardım ve afet malzemelerinin yanı sıra, çadırlarda mealli Kur'an-ı Kerim, namaz ilmihali, genel ilmihali, cübbe, sarık ve tesbih gibi malzemelerin de bulundurulacağı belirtildi. Cübbe ve sarık ile ilgili detaya dikkat çeken Bakan, Yıldırım’a şu soruyu sordu: “Afet ve olağanüstü hal gibi durumlarda müdahale kapsamında açılacak olan ‘Afet ve Acil Müdahale Merkezler’inde “cübbe ve sarık” acil müdahale, ilk yardım ya da afet malzemesi kapsamında mı değerlendirilmektedir?”

'AFAD YETERSİZ Mİ?'

Afet ve olağanüstü hal gibi durumlarda müdahale için Başbakanlık'a bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’ı hatırlatan Bakan, “Diyanet İşleri Başkanlığı'nın devreye sokulması ve bu konuda yetkilendirilmesinin sebebi nedir? AFAD asıl icraat konusu olan hususlarda yetersiz mi kalmaktadır? Yetersiz kalmakta ise, niçin çözüm için Diyanet İşleri Başkanlığı seçilmiştir?” diye de sordu. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Murat BakanAFAD