04 Aralık 2016 21:00

Sürgün

"Dünya çocuklar için iyi bir gezegen olamadı."

Paylaş

Halil Akkanat ÇPL Genç Hayat Grubu
Esenyurt

Dünya çocuklar için iyi bir gezegen olamadı. Akbabanın bir çocuğun ölmesini beklediği ünlü kare herkesin aklına kazınmıştır. Ya da Aylan Kurdi’nin cansız bedeninin kıyıya vurduğu fotoğraf. Tarih onlarca vahşeti resmetmiştir. Bizler savaşın, açlığın nedenini çok iyi biliyoruz. Kendi hırsları için savaş çıkarmaktan kaçınmayan kapitalist sistem çocukları mağdur ediyor. Çocuk gelinlerin, çocuk işçiliğinin, çocuğa şiddetin ve istismarın çokça yaşandığı ülkemizde de şimdilerde çocuk istismarı meşrulaştırılmaya çalışılıyor.
20 Kasım Çocuk Hakları gününde Halil Akkanat öğrencileri olarak bizi derinden etkileyen Aylan Kurdi’nin ölümü vesilesiyle çocuk haklarına vurgu yaptığımız bir tiyatro oyunu sergiledik. Çocuk haklarıyla ilgili sunum, şiir ve müzik dinletisinin yapıldığı günde bizde Aytuğ Akdoğan’ın Sürgün adlı kitabından uyarladığımız oyunda küçük bir bedenin kıyıya vuruşunu tasvir ettik. 7 kişi sergilediğimiz oyunun provalarında çokça hüzünlendik. Her defasında güzel günleri umut ettik savaşın, sömürünün ve çocuk ölümlerinin olmadığı günleri...
Biz bu oyunla bir farkındalık yaratmaya çalıştık. Arkadaşlarımıza ülkemizde ki ve dünyada ki çocukların sorunlarını anlatmaya çalıştık. Bundan sonra oynayacağımız oyunları da hiç şüphesiz okulumuzda, ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmelere ilişkin yapacağız. Sanırız bizler için en iyi temenni; topluma çocuklar için bir farkındalık yaratma ihtiyacı duymayacağımız günler olacaktır.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sahnede ve ekranda biz neredeyiz?

SONRAKİ HABER

Kendi düşüncelerimizle var olabilmek için

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa