ÖTK'ları nasıl kullanırız?

ÖTK'ları nasıl kullanırız?

ÖTK yani öğrenci temsil kurulu gençliğin özgür düşüncesinden korkan, okul idarelerinin etkinliğini engellemeye çalıştığı, öğrencilerin öz kurumudur.

Bilgesu KİPER
Kartal'dan Bir Temel Lise Öğrencisi
İstanbul

ÖTK yani öğrenci temsil kurulu gençliğin özgür düşüncesinden korkan, okul idarelerinin etkinliğini engellemeye çalıştığı, öğrencilerin öz kurumudur. Okullarımızın idareleri genelde; biat eden, sorgulamayan, dindar ve kindar nesil isteyen Türkiye egemen güçlerinin bir yansıması olduğundan, öğrencilerin birleşip hep beraber sorguladıkları alanları olabildiğince kapalı tutmak isterler. Bunun en büyük kanıtları; işlevsiz bırakılan kulüpler, kapısına kilit vurulmuş laboratuarlar ve öğrencilerin bir çoğunun haberdar olmadığı öğrenci temsilciliklerdir. Peki biz parasız, bilimsel, laik eğitim isteyen ve karanlığa sırtını dönen liseliler olarak öğrenci temsil kurullarını, kulüpleri ve toplulukları nasıl kullanabiliriz?
KENDİ SÖZÜMÜZÜ SÖYLEYEBİLDİĞİMİZ KÜRSÜLER
12.sınıf bir temel lise öğrencisi olarak bu soruyu kendi deneyimlerim üzerinden yanıtlamam gerekirse; kazanamamama rağmen Öğrenci Temsilciliği seçimlerinin önümü çok açtığını, günlük yaşamla bağını kopartmış görünen, tamamen sınava odaklanmış bi öğrenci kesiminin, yürütülen ÖTK çalışması sayesinde hareketlendiğini, olumlu veya olumsuz şekilde tartışmaya başladığını ve ÖTK seçim dönemi içinde okuldaki bir çok sınıfta eğitim sisteminin ve güncel siyasal gelişmelere bağlı tartışmaların yapıldığı bir dönemi tecrübe ettim. Okuldaki bütün arkadaşlarıma öğrenci temsilciliğini iyiliği örgütlemek adına kullanabileceğimizi, kendi sözümüzü özgürce söyleyip, kendi kürsümüzde bilimsel, parasız, demokratik, laik eğitim talebimizi söyleyebileceğimizi belirtme fırsatı buldum ve önceden hiç tanımadığım insanlarla sohbet etme, iletişim kurma imkanım oldu. Kısacası alanımı tanır hale geldim. Bu yüzden, biz karanlığa sırtını dönen liseliler için ÖTK, kulüpler, oluşturabileceğimiz çeşitli topluluklar önümüzü açan bir nitelikte. Bahsettiğimiz zorbaca koşullarda bütün taleplerimiz üzerinden bunları birleşme aracı haline getirebilirsek, okullarımızda bireysel olarak verdiğimiz bu mücadele, okulumuzun mücadelesi haline gelebilir. Kendi okulumuzda örgütlü iyiliği yaratmış oluruz. Kısacası; okullarımızda;  gelecek kaygımızı, bilimsel, laik, parasız, demokratik eğitim taleplerimizi haykırabileceğimiz olanaklar yaratabilir ve bu olanakları kullanarak mücadele edebiliriz. Öyleyse zorbalığa, kötülüğe, sömürüye daha fazla izin vermeden, bilimsel eğitim için, yaşamımızla ilgili kararları özgürce verebileceğimiz, fikirlerimizi söylemekten korkmayacağımız bir gelecek yaratmak, bugünümüzü ise özgür gelecek idealimizi gerçekleştirme yolunda planlayabilmek için örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz.

www.evrensel.net