Suç var, ceza yok

Suç var, ceza yok

Daha özgür, daha eşit, çocuk haklarından yana bir yaşamın kurulması için...

Yeşim TANRIVERDİ
Munzur Üniversitesi Hemşirelik Bölümü

Cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi halinde suçun cezasız kalmasının önünü açan önerge meclise sunulduğundan bu yana gündemden düşmüyor. İktidar, toplumun geniş kesimlerinden gelen yoğun tepkiler üzerine önergeyi şimdilik geri çekti.
Türkiye’nin bir anda gündemine oturan AKP’nin “çocuğa cinsel istismar” önergesi nedir ne değildir hep beraber bakalım.
SESSİZ KALMAYACAĞIZ
AKP hükümeti cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi durumunda, failin cezasının geri çekilmesini ve cinsel ilişkide rıza yaşının 12’ye inmesini istiyor. Eğer bu yasa önergesi kabul edilseydi cinsel istismar davalarında ya da herhangi bir tecavüz durumunda failin ceza almamasının önü daha da açılacaktı. Ensar Vakfı’na ait evlerde 45 çocuğa tecavüz olayı ve Adıyaman Gerger’de bir imam hatip lisesinde 36 öğrencinin cinsel istismara maruz kaldığında hükümetin faillerini cezalandırmak yerine olayın üzerini örttüğü, failleri koruduğu dün gibi aklımızda. Hükümet bu yasa teklifiyle cezaları ağırlaştıracağına bu suçları cezasız kılarak hali hazırda artmakta olan istismar ve tecavüz suçlarının önünü daha da açmaya çalışıyor.
TECAVÜZCÜLER SERBEST, KADIN DERNEKLERİ MÜHÜRLÜ
Hükümet yaşanan bunca tecavüz ve istismar olayına göz yumarken OHAL’in getirdiği KHK’lerle kadın derneklerini de bir bir kapatmakta. Ama biz OHAL yönetimlerine yabancı değiliz. Tarih boyunca kadınlara OHAL yönetimleri dayatılıyordu dayatılmaya da devam ediliyor.
Bizler, özgürlükten, demokrasiden, eşitlikten yana olan kadınlar; OHAL’lere, KHK’lere ve  bizlere dayattıkları bu yaşamın aksine daha özgür, daha eşit, çocuk haklarından yana bir yaşamın kurulması için her alanda mücadelemizi büyütmeli, gücümüzü göstermeli, bu rejimin karşısına dikilmeye devam etmeliyiz. Bu önergeyi nasıl savuşturduysak bundan sonra da taleplerimize saldıracak en küçük girişime de aynı sertlikle cevap vermeliyiz.

www.evrensel.net