Almanya’dan Türkiye'nin mülteci tehdidine tepki

Almanya’dan Türkiye'nin mülteci tehdidine tepki

Almanya Başbakanlık Müsteşarı Türkiye’den mülteci anlaşmasına ilişkin yapılan tehditlere, “AB, şantaja boyun eğmez” sözleriyle tepki gösterdi.

DWelle Türkçe’nin haberine göre, Türkiye ile AB arasında karşılıklı ve birbirine bağımlı çıkarların söz konusu olduğunu belirten Başbakanlık Müsteşarı Altmaier, AB’ye şantaj yapılamayacağını belirtti.

Türkiye’nin “verdiği sözlere uyması şartıyla” ikili işbirliğinin sürdürülmesine dair birçok nedenin bulunduğunu ifade eden Altmaier, Türkiye’nin Ortadoğu’nun istikrarı, mülteci kaçakçılığıyla mücadele ve Türkiye’ye sığınan mültecilerin iyi bir geleceğe kavuşturulması açısından önemli bir ortak olduğunu söyledi. Altmaier, vize muafiyetinin yürürlüğe girmesinin, birlikte kararlaştırılan şartların Türkiye tarafından yerine getirilmesine bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

‘SIRA GÜMRÜK BİRLİĞİNE GELEBİLİR’

Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier ise Türkiye’ye “daha sert” davranılmasını talep ederken, “AB’nin gülünç duruma düşürülmesine müsaade edilemeyeceğini ve Türkiye’nin kaybedecek çok şeyi olduğunu” söyledi.   

Focus dergisine verdiği demeçte  mülteci mutabakatının Türkiye tarafından feshedilmesi durumunda Gümrük Birliği Anlaşması’nın feshinin gündeme getirilebileceğini belirten Bouffier, Türkiye’nin AB ile imzaladığı anlaşmadan büyük yararlar sağladığını ve Alman şirketlerinin Türkiye’de büyük yatırımlarının bulunduğunu kaydetti.

Bouffier, Türkiye’nin Almanya ile arasındaki bağları gevşetmesi durumunda refah düzeyini korumasının mümkün olmayacağını savundu. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net