Kars Çayı göz göre göre kirletiliyor

Kars Çayı göz göre göre kirletiliyor

Kars’ta Süt İşletme Tesisleri’nde üretimi yapılan peynirden arta kalan atıklar, doğrudan Kars Çayına akıtılarak çayın kirlenmesine neden oluyor.

Kars’ta Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Süt İşletme Tesisleri’nde yapılan peynir üretiminin ardından arta kalan şıratı (peynir altı suyu) ve atıklar doğrudan Kars Çayına akıtılarak kirletiliyor. Arıtılmadan çaya akıtılan atıklardan dolayı, çay günden güne kirletilirken, çay kenarında ise pis koku yayılmış durumda. Şehir merkezinden de geçen çaya atılan atıklardan ötürü insan sağlığı da olumsuz etkileniyor.

BİTKİLER YEŞERMİYOR

Peynir üretiminin ardından ortaya çıkan şıratın arıtılmadan yıllardır çaya doğrudan akıtılmasının ardından çay kenarında ya herhangi bir bitki yeşermiyor ya da erken kuruyor. Atıklardan kaynaklı olarak çayın aktığı yatağın zemininde beyaz yapışkan bir tabaka oluşurken yaz aylarında ise ortaya çıkan kötü koku ve atıklardan ötürü birçok hastalığın meydana geldiği belirtildi.

‘BALIK TÜRLERİ YOK OLUYOR’

Çay üzerinde balık avlayarak geçimini sağlayan çok sayıda yurttaş ise önceki yıllarda Dere Levreği, Sazan, Şafak, Yayın, Kaya balığı ve Murzu gibi birçok balık türünün yaşadığını belirtirken, son yıllarda artan kirlikten ötürü yok olduğunu söyledi. Çayın kirletilmesine tepki gösteren yurttaşlar, yetkililerin ise durum karşısında sessiz kaldığını ifade etti.

ESNAF İFLASIN EŞİĞİNDE

Kent merkezinden geçen çayın yatağı güzergahında bulunan iş yeri sahipler de iş yapamaz duruma geldiklerini aktardı. Çaydan yayılan pis kokudan kaynaklı müşterilerin gelmek istemediklerini belirten esnaf, iflasın eşiğinde olduğunu kaydetti. (DİHABER)
 

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. yasar kemal 7 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    merhabalar ben karsliyim kendim yurt disinda yasiyorum uzun yillar ulkeme gelmedim 1 yi once gittigimdefelaketi gordum o guzelim cay resmen lagim akiyor ben akyakaliyim eskiden aksamlari baliga giderdik cuval dolusu balikla donerdik maalesef simdi dereler resmen kurumus balik yok denecek kadar az sorumsuzca kirletiyoruz, kimse kusura bakmasin bir karsli olarak soyluyorum memeleketimize hic sahip cikmiyoruz, eskiden kulturlu insanlarimiz vardi su an goruyorum korkunc bir yozlasma bencillik duyarsizlik adam sendecilik hakim olmus! baligin nesli tukenmis! dereler pislik icnde! kimsenin umurunda deil! onun icin terkeden edene! bilmiyorum kars kadar sahipsiz bir memeleket turkiyede gormedim yazik cok yazik!

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.