Yangın faciasındaki ihmaller İstanbul'da protesto edildi

Yangın faciasındaki ihmaller İstanbul'da protesto edildi

Kadıköy ve Beyoğlu'nda, Adana'da 11'i çocuk 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan yurt faciasındaki ihmaller protesto edildi

Gençliğin Devrimci Güçleri, Devrimci Yolda Devrimci Gençlik ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi gençler, Kadıköy Kalkedon Meydanı'nda saat 17.00'de Adana'da meydana gelen yangın faciasındaki ihmalleri protesto etmek için toplandı.
Ellerinde, 'Geleceğimizin yanmasına izin vermeyeceğiz' yazılı pankart taşıyan grup, sloganlar attı.
Yapılan yazılı açıklamada, "Söz konusu yurt ve evlerde cinsel istismara uğrayan, yanarak yaşamını yitiren, fiziksel şiddete uğrayan ve geleceği karartılan çocukların sorumlusu hükümettir." denilerek tepki gösterildi.

Öte yandan, eylem öncesinde polis, kimliğinde fotoğraf olmadığı tespit edilen bir kişi, detaylı araştırma için emniyete götürüldü.

BEYOĞLU'NDA KADINLAR EYLEM GERÇEKLEŞTİRDİ

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nin çağrısı üzerine Galatasaray Meydanı'nda saat 18.00'de toplanan kadınlar, Adana'daki yangın faciasındaki ihmalleri protesto eden eylem yaptı. Ellerinde pankart taşıyan kadınlar, sloganlar attı.
Grup adına açıklama yapan Mine Nazari, "11'i çocuk 12 kişinin yanarak ölmesine neden olan olay bir kaza olarak geçiştirilemez. Bu bir cinayettir. Olay sonrası düzenlenen bilirkişi raporuna göre, yangın merdivenine açılan kapıların, kapı kolu dahi yoktur. Çocuklar açıkça ölüme terk edilmişlerdir. " dedi.

Polisin güvenlik önlemi aldığı her iki eylem basın açıklamalarının ardından olaysız sona erdi. (İstanbul/DHA)

www.evrensel.net