01 Aralık 2016 19:35

'Yalnız Efe' kazandı ama devlet inat ediyor

İzmir Efemçukuru köyünde devlete ve altıncılara karşı mücadelesini sürdüren 'Yalnız Efe'nin duruşması görüldü.

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir

İzmir'e en yakın yer üstü temiz su kaynağı Efemçukuru köyünde altın madeni işletilebilmesi için çıkarılan Bakanlar Kurulu Acele Kamulaştırma Kararı ile ilgili davanın duruşması Menderes Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü. Yargının en üst organının verdiği karar bile devletin ve şirketin inadını kıramadı.

'YALNIZ EFE'  GELEMEDİ

Madene arazilerini satmayan tek Efemçukuru köylüsü olan "Yalnız Efe" lakaplı Ahmet Karaçam'ın bağlarına Acele Kamulaştırma Kararı ile el konulmasına karşı açtığı davaya köyünden gelemeyen Karaçam katılamadı. Danıştay'ın ve onun en üst organı olan İdare Dava Daireleri Genel Kurulu (İDDK) tarafından da onaylanan Acele Kamulaştırmaların iptaline kararına karşı altın madencileri son hukuk yolu olan karar düzeltmeyi talep etmişlerdi. EGEÇEP ile İzmir Doğa ve Yaşam Dayanışması'ndan yaşam savunucularının da destek verdiği duruşmada Ahmet Karaçam'ın avukatı Arif Ali Cangı yargı kararının kesinleştiğini, madencilerin yaptığı itirazın hukuken bir anlamı kalmadığını belirterek davanın sona erdirilmesini istedi. Danıştay'daki yeniden yargılama itirazının sonucunun beklenmesine karar veren duruşma yargıcı davayı 2017 Mart ayına erteledi.

BİZ BU DAVAYI KAZANDIK AMA...

Menderes Adliyesi önünde duruşmayla ilgili yapılan basın açıklamasında konuşan Cangı, Danıştay İDDGK'dan çıkan kararla Acele Kamulaştırmaların hukuka aykırı olduğunun tescil edildiğini belirterek, "Karar düzeltme yolu olmadığı halde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Başbakanlık ve TÜPRAG şirketi ortaklaşa karar düzeltme yoluna başvurdular. Mahkeme şimdi onun sonucunu bekliyor. Oysa Acele kamulaştırma kararları ivedi yargılamaya tabidir ve karar düzeltme yolu yoktur. Aynı zamanda İDDGK kararı bütün mahkemeleri bağlar. Bundan sonraki süreçte sonucun değişme olasılığı yoktur. Yani biz bu davayı kazandık" diye konuştu.

TEK BAŞINA KALINSA BİLE

Ahmet Karaçam'ın kendi bağını koruma mücadelesinin aynı zamanda Efemçukuru köyünün yaşamını koruma mücadelesine dönüştüğünü aktaran Cangı, "Bu mücadele tek başına kalınsa bile mücadelenin sürdürülebileceğine ilişkin somut bir iyi örnektir. Onun mücadelesi hepimize örnek olmalı" dedi.

Basın açıklamasının ardından "Ahmet Karaçam yalnız değildir", "Havama, suyuma, toprağıma dokunma" sloganları atıldı.

ÖNCEKİ HABER

İzmir Atatürk Mahallesinde Yılmaz Güney anılacak

SONRAKİ HABER

The 'new system' in education or the latest version of instilling youth with AKP ideology

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa