01 Aralık 2016 13:02

Lavrov, Erdoğan'ın 'Esad' açıklamasını değerlendirdi

Lavrov, Erdoğan'ın Suriye açıklamasını değerlendirerek 'Anlaşmalarımız çerçevesinde işbirliğine devam edeceğiz' dedi.

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusyalı mevkidaşı Sergey Lavrov ile Antalya'da basın toplantısı düzenledi.

"Türkiye ve Rusya birlikte hareket ederse birçok sorunu çözebiliriz. Karadeniz bölgesi, Akdeniz, Suriye ve Irak bu konulardaki işbirliğimiz sadece iki ülke için değil bölge için de çok önemli" diyen Çavuşoğlu, Erdoğan ile Putin'in bu yüzden sık sık telefonda görüştüğünü belirtti. Sorunların çözümü için aktif çaba harcandığını belirten Çavuşoğlu, "Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya ile ortak çabalarımız var. Siyasi bir çözüm olmazsa Suriye'nin milli birliği, toprak bütünlüğü sağlanmazsa bugün DEAŞ'ı temizlersiniz yarın başka bir terör örgütü ortaya çıkar. Bataklığı kurutmanız lazım, bunun da en iyi yöntemi siyasi çözüm" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türk Akımı anlaşmasına da değinerek  "En kısa sürede Meclis tarafından da Genel Kurul tarafından da onaylanacak. Amacımız bu coğrafyada Rusya-Türkiye işbirliğinin güçlenerek devam etmesi ve bu işbirliğinin sadece iki ülkenin çıkarına değil bölgenin çıkarına olmasıdır" dedi.

LAVROV: DİYALOG SÜRMELİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise sorunların çözümü için diyalogun sürmesi gerektiğini belirtti. Lavrov,  "Bölgenin özelliğini de göz önünde bulundurarak hem din adamlarıyla, hem hükümetlerle hem halka işbirliği yaparak ancak barışı getirebiliriz" dedi.

Türk Akımı'nda olumlu gelişmeler olduğunu tekrarlayan Lavrov, "Biz ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu nükleer enerji santrali çalışmalarının da iyi bir şekilde devam etmesi söylendi. Ayrıca buna stratejik yatırım statüsü verilmesi bizi sevindirdi. Biz halklarımızın da halk diplomasisinin de gelişmesini çok istiyoruz" şeklinde konuştu.

Lavrov, Erdoğan'ın "Esed'in hükümranlığına son vermek için Suriye'ye girdik" sözleri için de "Sadece anlaşmalarımız çerçevesinde işbirliğine devam edeceğiz" yorumunda bulundu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

9'uncu kattan düşen inşaat işçisi öldü

SONRAKİ HABER

İşkence iddiaları karşısında devletin kapısı duvar: İşkenceye sıfır yanıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa