27 Mayıs 2012 09:54

Antalya’da Edip Cansever ve Ruhi Su anıldı

"Her şeyin fazlası zararlıdır ya,Fazlan şiirden öldü Edip Cansever."*Cemal SüreyaBu dizeler Edip Cansever’i ölümünün ardından tanımlayan dizelerden yalnızca biri. Edip Cansever’in ölümünün yıldönümü ve Ruhi S’nun da 100. doğum yılı etkinliği çerçevesinde Antal

Antalya’da Edip Cansever ve Ruhi Su anıldı

Paylaş

Fazlan şiirden öldü Edip Cansever."
*Cemal Süreya

Bu dizeler Edip Cansever’i ölümünün ardından tanımlayan dizelerden yalnızca biri. Edip Cansever’in ölümünün yıldönümü ve Ruhi S’nun da 100. doğum yılı etkinliği çerçevesinde Antalya’da bir anma etkinliği gerçekleştirildi. Şair Şükrü Erbaş ve Şair Şehmus Ay’ın, Edip Cansever şiirleri ve anıları eşliğinde yaptıkları söyleşinin ardından Sanatçı Nevzat Karakış da Ruhi Su eserleriyle geceye anlam kattı.

Kaleiçi Bademaltı Kafe’de gerçekleştirilen anmaya yaklaşık 100 kişi katıldı. Gece türküler eşliğinde son buldu. (Antalya/EVRENSEL)


EDİP CANSEVER KİMDİR?

İlk şiiri 1944'te İstanbul dergisinde yayınlandı. 1957'de yayınlanan "Yerçekimli Karanfil" ile kendisine özgü bir şiir evreni kurdu. İkinci Yeni akımının özgün örneklerini verdi. Yenilik, Pazar Postası, Yeni Dergi gibi dönemin sanat yayınlarında şiirsel canlılığı besleyen şairlerden biri oldu. Şirinde zamanla sevinç yerini bunalıma, toplumsal dengesizlikleri eleştirme kaygısı yerini yıkıcı bir umutsuzluğa bıraktı. "Dize işlevini yitirdi" gerekçesiyle yeni arayışlara yöneldi. Şiirde tiyatrodan esinlenen diyaloglar kullandı. "Nerde Antigone", "Tragedyalar", "Çağrılmayan Yakup" bu dönemin ürünleri. Yine de İkinci Yeni içindeki bazı şairler gibi anlamsızlığı savunmadı. Kapalı, anlaşılması güç, yine de anlamdan ayrılmayan bir şiire yöneldi.
Çok farklı imgeler kullanırken bile düşünce öğesini gözardı etmedi. Yapıtlarına tutarlı bir bütünlük kazandırdı. Şiirinde düzyazı olanaklarını kullanmaktan da çekinmedi. Yalnız şiirleriyle değil tepkileri ve yaşama biçimiyle de kendisinden söz ettirdi. Sürekli yazan, yayınlayan bir şair olarak ilgileri hep üstünde tuttu.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

TOGO işçisi, emekçilerin desteğiyle kazanacak!

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa