27 Kasım 2016 16:55

Mozart’ın başyapıtı Zorlu’da

Cosi Fan Tutte, Royal Opera House’daki gösteriminden çok kısa bir süre sonra Türkçe altyazıyla Zorlu PSM Studio’da yayınlanacak.

Paylaş

Wolfgang Amadeus Mozart’ın ölümünden sadece bir yıl önce, 1790’da, ilk kez Viyana’da sahnelenen ve yüzyıllardır tartışılan operası Cosi Fan Tutte, Royal Opera House’daki gösteriminden çok kısa bir süre sonra Türkçe altyazıyla Zorlu PSM Studio’da yayınlanacak.

Royal Opera House, yeni sezon prodüksiyonlarını, özel gösterimlerle seyirciyle buluşturmayı sürdürüyor. 1 Aralık’ta, Mozart’ın başyapıtlarından biri olarak kabul edilen eğlenceli opera Cosi Fan Tutte (Bütün Kadınlar Böyledir) Studio ekranında operaseverlerle buluşacak.

Sadakat kavramını sorgulayan, kadın-erkek ilişkisine ışık tutan, konusunu alaycı diliyle izleyiciye sunması nedeniyle de günümüzde hala geçerliliğini koruyan Cosi Fan Tutte, farklı içeriği ve kurgusuyla dikkat çekiyor. Mozart’ın ünlü metin yazarı Lorenzo da Ponte ile yaptığı işbirliğinin ürünü üç operadan sonuncusu olan Cosi Fan Tutte; çok katmanlı alaycı metni, komedi ve ciddiyet arasında doğru bir denge kuran kurgusuyla iki genç çift arasında yaşanan duygu yüklü sahneleri aktarıyor.

ÖNCESİNDE YEKTA KARA İLE BULUŞMA

Uzun yıllar sahneye koyduğu opera ve başarılı prodüksiyonlarla yankı uyandıran ünlü yönetmen Prof. Yekta Kara’nın gösterim öncesi yapacağı sunum ile daha da renklenecek olan Cosi Fan Tutte gösterimi Zorlu PSM Studio’da izleyicilerle buluşuyor.
Orkestra şefliğini Rus asıllı Semyon Bychkov’un üstlendiği operayı, Alman yönetmen Jan Philipp Gloger sahneye koyuyor. Özellikle, Bayreuth Festivali’ndeki çalışması ile adından çok sık söz ettiren rejisör, genç ve dinamik oyuncu kadrosuyla bu projede yerini alıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Namazgah Barajı manganez karıştığı için mi boşaltıldı?

SONRAKİ HABER

Van’da "Kor Kitap Sayfalarında Kadın" söyleşisi düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...