20 Kasım 2016 17:12

'Başkanlık mutlak ve mutlak tek başına iktidar demek'

Başkanlık tartışmalarını sürdüren Başbakan Binali Yıldırım başkanlık sistemini ‘güçlü siyasi irade’ yorumuyla savundu.

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, AKP Tuzla İlçe Başkanlığı’nı ziyareti sırasında Anayasa ve Başkanlık tartışmalarına değindi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine yanıt verdi.

Başkanlık sisteminin bir rejim değişikliği olmadığını savunan Binali Yıldırım, "Sayın Kılıçdaroğlu, rejim tartışması 1923’te bitti. Türkiye "Cumhuriyet" dedi, rejimini seçti. Rejim değiştiren yok. Şunu bir anla artık. Değişen sadece hükümet sistemi” ifadelerini kullandı.

Hükümet sistemini belediye başkanlığına benzeten Yıldırım, “İşi büyütmeye lüzum yok. 80 senedir Türkiye’de belediyeler seçiliyor. Türkiye bölündü mü? İstanbul’un büyükşehir belediyesi var, meclisi de var. Belediye başkanı seçiliyor. Aynı gün meclisi de seçiliyor. Şimdi de aynısı olacak. Hem meclis seçilecek hem cumhurbaşkanı seçilecek. Aynı gün seçilecek. Aynı sürede görev yapacaklar. Tekrar seçime gidecekler. Yine aynı gün seçime gidecekler. Olan bu" dedi.

'BAŞKANLIK GÜÇLÜ SİYASİ İRADE DEMEK'

Pek çok yetkinin tek kişide toplanmasını ‘güçlü siyasi irade’ yorumuyla savunan Başbakan Yıldırım, konuşmasını CHP eleştirisiyle sürdürdü:

"Başkanlık mutlak ve mutlak tek başına iktidar demek. Güçlü siyasi irade demek. Başkanlıkta koalisyon yok" diyen Yıldırım CHP'ye yönelik eleştirilerine şu şekilde devam etti: "Koalisyon olmayınca artık, CHP'nin umudu da yok. Ne yapacak ? Tek umudu koalisyon ortağı olmak. Şimdi bakıyor o sistemde o da gidiyor. Böyle yapacağına kardeşim. Milletin gözüne gir, belki millet, 'Hadi bir de seni deneyelim' der." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: Soma ile Şirvan arasında köprü kurma zamanı

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa