20 Kasım 2016 13:10

Değinmeler

Sanata, kültüre kimse kilit vuramaz. İnsanın ilerlemesi, özgürleşmesi insanın yüzlerce yıldır verdiği insan gibi yaşama savaşımı engellenemez.

Paylaş

Adnan ÖZYALÇINER

DÜŞÜNCE ENGELLENEMEZ
Evrensel Kültür’ü kapatmışlar. Bir sanat, edebiyat, kültür dergisini ya da herhangi bir yayın organını kapatanlar, insanın, toplumun ilerlemesinden, düşüncesini geliştirmesinden, özgürleşmesinden korkuyor. İnsanın insan gibi yaşamasını istemiyorlar.
Oysaki gazeteleri, dergileri kapatarak, yazarları hapse atarak düşünceyi, türlü yasaklar koyarak, yasalar çıkararak engelleyemeyeceklerini unutuyorlar.

UNUTULMAMASI GEREKEN
Sanata, edebiyata, kültüre kimse kilit vuramaz. İnsanın gelişmesi, ilerlemesi, özgürleşmesi insanın yüzlerce yıldır verdiği insan gibi yaşama savaşımı engellenemez.
Evrensel Kültür, yanı sıra daha birçok dergiyle gazete kapatılsa da yenileri açılır. Bunun hiçbir zaman unutulmaması gerekir.

DURDURAMAZLAR
OHAL ilân ederek, Kanun Hükmünde Kararname çıkararak hukuki işleyişi, insan hak ve özgürlüklerini, bir süre için duraksatabilirler; ama tamamıyla durduramazlar.

ARALIK
İki yüksek taş binanın aralığında sıkışıp kalmışsın. Bir insanın ancak sığabileceği darlıktasın. Ne sağa, ne sola, ne arkaya, ne öne kıpırdayabiliyorsun. Karanlıktasın. Tependen yalnızca taş duvarları yalayan gökyüzünün aydınlığı sızıyor.
Bu durumda ne aralık, ne karanlık aşılabiliyor. Aralığın iki başındaki caddeden vızır vızır geçen otomobillerin kesintisiz süren klakson sesleri arasında.

GÖZLÜK
Uzağı görmek için gözlük takmıyorum artık. Ölüm kusan çeliğin parlaklığını, ateşi, fışkıran alevleri, akan kanın kızıllığını gözümdeki bulanıklıktan görmüyorum. Görmek istemiyorum.

KOVALANIYORUZ
Amansız bir kovalamaca sürüyor. Köşe, bucak her yerde kovalıyorlar. Kaçıyormuş gibi görünmemizi istiyorlar. Bizse kaçmıyoruz. Her zaman olduğu gibi kovalanıyoruz. Hep kovalanıyoruz.

YAŞAM BİTİYOR
Doğanın acımasızlığına bir de siyasal otoritenin acımasızlığı eklenince yörede yaşam da bitti/bitecek.

SANI
Sözüm ona yeniden yapılandırmalarla siyasal otorite yörede çekilen acılarla ölümleri, öldürenleri unutturarak kalanlara boyun eğdireceğini sanıyor.

NE SANIYORLAR
Gözümüz görmesin, kulağımız duymasın, dilimiz söylemesin istiyorlar. Yazarların hapse atılması, dergilerin, gazetelerin kapatılması hep bundan. Ne zamana kadar diye soran olmayacak mı sanıyorlar?

ÖNCEKİ HABER

UNICEF'ten istismar önergesine tepki

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa