11 Kasım 2016 13:35

Obama, Trump ile geçiş sürecini görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, sürpriz bir şekilde halefi seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump ile Beyaz Saray'da bir araya gelerek, geçiş sürecini görüştü.

Paylaş

BBC Türkçe'nin haberine göre, Trump'ın Beyaz Saray'a gelişinden ve karşılamadan basına herhangi bir görüntü verilmedi. Ancak, Obama ve Trump görüşmenin ardından Oval Ofisi'nde kameraların karşısına geçerek, soruları yanıtladı.

Obama, Trump ile iç ve dış politika bağlantılı birçok konuyu ele aldıklarını ifade ederek, görüşmenin mükemmel geçtiğini açıkladı.

Obama Trump'a hitaben, "Artık, başarılı olman için elimizden geleni yapacağız. Çünkü sen başarılı olursan, ülke de başarılı olur" dedi.

Obama, halefine ayrıca başarılı olması için elinden geleni yapacağı sözünü de verdi.

Trump da başkan ile bir araya gelmekten büyük onur duyduğunu ve bundan sonra yapacakları diğer görüşmeleri sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

Trump'ın bu görüşme öncesi, Beyaz Saray'da birlikte çalışacağı ekibi belirlemek amacıyla üst düzey danışmanlarıyla toplandığı bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de görüşme öncesi yaptığı açıklamada, Obama'nın toplantıda geçiş döneminin sorunsuz yaşanması için samimi davranacağını söyledi. Earnest, "Kolay bir toplantı olacak demiyorum" dedi.

Obama ile Trump'ın toplantısı sırasında First Lady Michelle Obama da Melania Trump ile görüştü.

Trump, seçim kampanyası sırasında Obama'nın ABD vatandaşlığıyla ilgili soru işaretlerini yeniden gündeme getirmiş ve bazı önemli reformlarını geri alma vaadinde bulunmuştu.

KONGRE'DE ÇOĞUNLUK CUMHURİYETÇİLERİN ELİNDE

Temsilciler Meclisi ve Senato'da Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu koruması, Trump'ın bu vaatlerini Obama'ya kıyasla daha rahat bir şekilde hayata geçirebileceği belirtiliyor.
Trump vaatlerini yerine getirebilir mi?

Obama, seçimlerden önce Trump'ın başkanlık için "uygun olmadığını" söylemiş ve Demokrat aday Hillary Clinton'a destek toplamak için kampanya yapmıştı.

Ancak seçimlerinden ardından Obama, ABD halkına sonuçlara saygı gösterme çağrısı yapmıştı.

Obama dünkü açıklamasında, "Bu ülkeyi birleştirmesi ve liderlik etmesi için artık hepimiz (Trump'ı) destekliyoruz" dedi. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Bharara, 4 İran asıllı Türk vatandaşı için 75'er yıl istedi

SONRAKİ HABER

Metrobüste yer tartışması yaşadıkları kişiyi bıçaklayıp kaçtılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa