Adana’da grevde ve alanda birlik sağlandı

Adana’da grevde ve alanda birlik sağlandı

Kamu emekçileri Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Adana’da greve giderek alanlara çıktı. KESK, T. Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş’in ortak düzenlediği mitingde kamu emekçileri hükümet taleplerini kabul edinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.  Gece 00.00’da demiryolu ve posta işletmelerinde b

Cumali Akkaş

Adana’da ulaşım, sağlık, eğitim, maliye gibi birçok iş kolunda hizmet üretimi durdu. İşyerlerine ‘Bu işyerinde grev var’ pankartları asıldı. Bazı okul ve kamu kurumlarının önünde emekçiler basın açıklaması yaptıktan sonra, ortak miting alanına geçti. KESK, T. Kamu-Sen ve T. Kamu-İş’e bağlı sendikalara üye yaklaşık 10 bin emekçi SGK Adana İl Müdürlüğü önünde bir araya gelerek 5 Ocak Meydanı’ndan İnönü Parkı’na kadar yürüdü.

CEVAP ALANDA VERİLDİ

Kamu emekçilerinin miting alanına sığmadığı eylemde ilk sözü KESK Dönem Sözcüsü Kamuran Karaca aldı. Grev hakkı olmadan toplusözleşme hakkının anlamsız olduğunu ifade eden Karaca, hükümetin kamu emekçileriyle adeta dalga geçtiğini söyledi. Hükümetin tercihini emekçiden yana değil sermayeden yana kullandığını belirten Karaca, taleplerinin gayet makul olduğunu kaydetti. Birleşik Kamu-İş Adana Temsilcisi İsa Kayadan ise kamu emekçisinin hükümete cevabını alanda verdiğini söyledi. Kayadan, “Kamu emekçilerinin grev hakkı yok diyen Başbakana, en güzel cevap alanda” diye konuştu.

GREV SON OLMAYACAK

Türkiye Kamu-Sen Adana Temsilcisi Kamil Köse, “Memura zam verirsek Yunanistan’a döneriz” diyen Başbakan Erdoğan’a göndermede yaparak, “Memura zam verince Yunanistan oluyoruz, yandaşa verince niye bir şey olmuyoruz” dedi. Grevin son olmadığının altını çizen Köse, kamu emekçilerinin talepleri karşılanmazsa eylemlerin devam edeceğini ifade etti. Adana’da örnek bir tutum alarak grevi ortaklaştırdıklarını söyleyen Köse, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

Mitingde, işten atıldıkları için direnişte olan TEDAŞ işçilerinin sabah saatlerinde yeniden gözaltına alınması protesto edildi. (AdanaEVRENSEL)

www.evrensel.net